Serwis informacyjny

W Darlington powstaną docelowo 4 bloki BWRX-300

Data dodania: poniedziałek, 10 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Ontario Power Generation (OPG), operator kanadyjskiej Elektrowni Jądrowej Darlington ogłosił, że po budowie pierwszego bloku SMR z reaktorem BWRX-300, planuje budowę trzech kolejnych. Miałyby one zostać oddane do ruchu po roku 2036. Tym samym Elektrownia Jądrowa Darlington urosłaby z obecnych 3500 MW do 4700 MW.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Nie jest to zaskoczenie dla osób, śledzących na bieżąco dokumenty składane w tym projekcie jądrowym. Wersja z czterema blokami BWRX-300 pojawiła się już we wstępnej ocenie oddziaływania na środowisko opublikowanej przez OPG w październiku 2022 roku. Dotyczy on budowy czterech takich samych bloków.

Warto też wspomnieć, że w raporcie znajduje się plan sytuacyjny, który ponownie skłania do refleksji nad "małością" małych reaktorów modułowych: pokazuje on cztery wielkoskalowe bloki CANDU o mocy 850 MW każdy, a obok cztery nowe BWRX-300 o mocy 300 MW każdy.

iNie sposób nie zauważyć, że wielkoskalowe bloki zajmują znacznie mniej miejsca. Pojedynczy blok CANDU zajmuje ok 16 ha, a BWRX-300 według opisu z raportu ok. 19 ha, i to pomimo dwa i pół raza mniejszej mocy tego ostatniego.


Podziel się z innymi


Komentarze