Serwis informacyjny

Kanada przygotowuje rozbudowę EJ Bruce

Data dodania: czwartek, 6 lipca 2023, autor: nuclear.pl

Rząd kanadyjskiej prowincji Ontario zapowiedział podjęcie wstępnych prac zmierzających do rozbudowy tamtejszej Elektrowni Jądrowej Bruce nawet o 4800 MW w oparciu o wielkoskalowe bloki jądrowe.

W najbliższych latach ma powstać wstępne studium wykonalności tej inwestycji oraz ocena wpływu (Impact Assesment) - unikalny dla Kanady obowiązkowy typ oceny, który określa wpływ inwestycji nie tylko na środowisko, ale także jej oddziaływanie na otoczenie gospodarcze, społeczne, zdrowotne, równość płci oraz prawa rdzennych ludów Kanady.

Nie zostało powiedziane, czy w Elektrowni Jądrowej Bruce Bruce miałyby powstać kolejne reaktory CANDU, czy też byłaby to któraś z konstrukcji zagranicznych. Ostatni reaktor wspomnianego typu został uruchomiony w Kanadzie aż trzydzieści lat temu w Darlington, jednak przemysł tego kraju nadal najprawdopodobniej posiada kompetencje związane z jego budową.

Specyfika remontów tego typu reaktorów powoduje, że ich głębokie remonty w dużej mierze oznaczają wymianę reaktora co kilka dekad. Pytaniem pozostaje dojrzałość projektowa nowszych typów CANDU jak EC6 i CANDU9, których nigdy do tej pory nie zbudowano.

W Elektrowni Jądrowej Bruce Bruce pracuje obecnie osiem bloków z reaktorami CANDU, ich łączna moc to 6,5 GW.

Na zdjęciu Elektrownia Jądrowa Bruce, fot. Bruce Power


Podziel się z innymi


Komentarze