Serwis informacyjny

Uchwała rządu w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 31 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała wczoraj Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rząd przyjął uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Projekt ustawy został przedłożony przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Wizualizacja Elektrowni Jądrowej Lubiatowo-Kopalino, fot. PEJ
Wizualizacja Elektrowni Jądrowej Lubiatowo-Kopalino, fot. PEJ

W lakonicznym komunikacie poinformowano, że rząd podejmuje działania, aby zapewnić warunki do budowy elektrowni jądrowej na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa. Chodzi w szczególności o opracowanie projektów przepisów, w oparciu o które możliwe będzie udzielenie gwarancji lub poręczeń w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa, dla zapewnienia finansowania dłużnego, które jest niezbędne do pokrycia kosztów realizacji inwestycji oraz podwyższenie kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Rada Ministrów zobowiąże również właściwe organy i podmioty do podjęcia działań, które będą służyły zapewnieniu finansowania realizacji inwestycji oraz podwyższeniu kapitału własnego spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.


Podziel się z innymi


Komentarze