Serwis informacyjny

Rozpoczęto realizację prac budowlanych reaktora Pallas

Data dodania: środa, 17 maja 2023, autor: nuclear.pl

5 maja 2023 roku Fundacja na rzecz budowy reaktora Pallas (Foundation Preparation Pallas Reactor), poinformowała o rozpoczęciu realizacji pierwszych prac budowlanych w holenderskim ośrodku jądrowym w Petten.

Reaktor Pallas zostanie zbudowany w Petten w celu zastąpienia starzejącego się reaktora wysokostrumieniowego High Flux Reactor (HFR) o mocy 45 MW, który jest eksploatowany przez holenderski instytut NRG (Nuclear Research and Consultancy Group) w ramach Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej JRC (Joint Research Centre).

Wniosek do niderlandzkiego organu dozoru jądrowego ANVS o zezwolenie na budowę i eksploatację reaktora badawczego Pallas Fundacja Pallas złożyła 15 czerwca 2022 roku. W lutym 2023 ANVS wydał pozwolenie na budowę.

Pod budowę fundamentu budynku reaktora zrealizowany zostanie w kilku etapach wykop o wymiarach około 50 na 50 metrów i głębokości 21 metrów. Prace prowadzone są, przez belgijską firmę budowlaną BESIX, która otrzymała kontrakt w listopadzie 2022 roku, z wykorzystaniem metody tzw. "ścian szczelinowych". Polega ona na realizacji wykopów rowów o szerokości 1,5 metra, do których następnie wlewa się beton. Po zakotwieniu ścian i realizacji robót palowych ziemia zostanie wybrana i wykonany zostanie fundament na dnie wykopu.

Oczekuje się, że prace przygotowawcze zakończą się do końca 2024 roku i wtedy będzie można przystąpić do faktycznej budowy reaktora.

Pomimo, iż na budowę reaktora zostaną w najbliższych latach przeznaczone środki finansowe, rząd Holandii nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie jego budowy. Holenderski minister zdrowia Ernst Kuipers polecił Fundacji Pallas „nie podejmować żadnych nieodwracalnych kroków, ale w międzyczasie kontynuować przygotowania do projektu, aby uniknąć niepotrzebnych opóźnień”.


Podziel się z innymi


Komentarze