Serwis informacyjny

ASN zezwolił na użycie głowicy zbiornika ciśnieniowego reaktora EPR Flamanville

Data dodania: czwartek, 16 marca 2023, autor: nuclear.pl

Francuski dozór jądrowy ASN (fr.Autorité de Sûreté Nucléaire) wstępnie zezwolił na użycie głowicy zbiornika ciśnieniowego reaktora EPR Flamanville 3 do końca pierwszej kampanii paliwowej.

Elektrownia Jądrowa Flamanville, fot. EDF
Elektrownia Jądrowa Flamanville, fot. EDF

Wcześniejsze zezwolenie dozoru umożliwiało jej wykorzystanie tylko to końca roku 2024, oznaczałoby to że jeśli zostanie dotrzymany obecny harmonogram, który zakłąda uruchomienie reaktora w pierwszym kwartale 2024, to zaledwie po 9 miesiącach musiałby on zostać czasowo wyłączony do remontu.

Reaktor EPR we Flamanville 3 miał być pierwotnie uruchomiony w 2013 roku, a jego budowa cierpi na liczne komplikacje. Jedną z nich jest nienależycie staranne wytworzenie głowicy zbiornika ciśnieniowego przez zakłady Le Creusot. Jeszcze w 2015 zastrzeżenia dozoru jądrowego wzbudził skład zastosowanej stali, po trzyletnim programie testów nieniszczących oraz przeprowadzonych na kopii głowicy, zezwolił on jednak na użycie wytworzonej z niej głowicy do końca 2024 roku. Sam reaktor miał być wtedy uruchomiony w 2019 roku, a głowica wymieniona po pierwszej kampanii paliwowej.

Reaktor jednak uruchomiony nie został, a nowa głowica ma zostać dostarczona dopiero pod koniec 2024 roku. Ta obecna, według dozoru może bezpiecznie pracować przez pierwszą kampanię paliwową i ma zostać wymieniona dopiero po jej końcu w roku 2025. Wstępna decyzja stanie się teraz przedmiotem konsultacji.


Podziel się z innymi


Komentarze