Serwis informacyjny

PG&E ponownie złoży wniosek o przedłużenie zezwolenia na eksploatację Diablo Canyon

Data dodania: piątek, 27 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News amerykańska firma energetyczna Pacific Gas & Electric Company planuje ponownie złożyć do dozoru jądrowego US NRC wniosek o odnowienie licencji dla położonej w Kalifornii Elektrowni Jądrowej Diablo Canyon.

Elektrownia Jądrowa Diablo Canyon, fot. Tracey Adams via Wikipedia (CC BY 2.0)
Elektrownia Jądrowa Diablo Canyon, fot. Tracey Adams via Wikipedia (CC BY 2.0)

PG&E pierwotnie złożyło wniosek o odnowienie licencji eksploatacyjnej dla dwóch bloków wyposażonych w reaktory PWR w 2009 roku, ale wycofało go w 2018 roku po tym, jak California Public Utilities Commission zatwierdziła wspólną propozycję firmy oraz organizacji pracowniczych i środowiskowych, aby zamknąć elektrownię przed końcem obowiazaywania obecnych licencji, tj, w 2024 roku dla bloku 1 i w 2025 dla bloku 2.

W tamtym czasie sądzono, że dalsza produkcja energii elektrycznej w elektrowni jądrowej nie będzie potrzebna, ponieważ Kalifornia skupiła się na polityce energetycznej skoncentrowanej na wydajności, odnawialnych źródłach energii i magazynowaniu - ale problemy z niezawodnością sieci skłoniły do ​​ponownego przemyślenia wcześniejszego planu zamknięcia elektrowni.

31 października 2022 roku PG&E formalnie zwróciła się do US NRC o wznowienie rozpatrywania wniosku o odnowienie licencji dla elektrowni po przyjęciu przez stan Kalifornia przepisów, które umożliwiłyby kontynuowanie działalności elektrowni do 2030 roku.

Jednak w piśmie z 24 stycznia US NRC poinformowało PG&E, że „w oparciu o przepisy NRC", wobec wcześniejszego wycofania wniosku oraz braku odpowiedniego precedensu nie zainicjują ani nie wznowią rozpatrywania wycofanego wniosku.

- Ta decyzja nie zabrania ponownego składania wniosku o odnowienie licencji (...) odwoływania się do wcześniej złożonych informacji oraz dostarczania wszelkich zaktualizowanych lub nowych informacji w celu wsparcia przeglądu - podał US NRC.


Podziel się z innymi


Komentarze