Serwis informacyjny

Ukraina podejmuje działania organizacyjne w sprawie budowy dwóch nowych bloków AP100

Data dodania: poniedziałek, 23 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Jak podał ukraiński Energoatom 20 stycznia 2023 roku Rada Ministrów Ukrainy podjęła decyzję o organizacji działań przygotowawczych dla budowy nowych bloków energetycznych w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

Obecnie zostanie opracowane techniczno-ekonomiczne studium wykonalności budowy z wykorzystaniem technologii AP1000®️ amerykańskiej firmy Westinghouse oraz pozostała dokumentacja projektowa.

- Budowa bloków energetycznych АР1000®️ na Ukrainie otwiera drogę do przyszłości energetyki jądrowej tego kraju. Dziś rząd położył podwaliny pod jej rozwój na wiele dziesięcioleci. Mamy nadzieję, że za kilka lat wspólnie podłączymy do systemu elektroenergetycznego nowy blok energetyczny AP1000 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej - podkreślił Petro Kotin, prezes Energoatom.

- Z zadowoleniem przyjmujemy tę decyzję rządu, dzięki której kontynuujemy wdrażanie nowoczesnych technologii, wzmacniamy nasz front energetyczny i przyspieszamy reorientację ukraińskiej energetyki na standardy zachodnie - dodał Kotin.

Przypominamy, że 31 sierpnia 2021 roku w obecności Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Energoatom i Westinghouse Electric Company podpisały porozumienie w sprawie budowy pięciu bloków jądrowych na Ukrainie w oparciu o technologię AP1000.

W dniu 2 czerwca 2022 roku na terenie Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej firmy podpisały trzy kolejne umowy, w szczególności dotyczące zwiększenia liczby bloków z pięciu do dziewięciu. W tym samym czasie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową położoną z okazji rozpoczęcia budowy 5. i 6. bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej w technologii AP1000.


Podziel się z innymi


Komentarze