Serwis informacyjny

ENUSA i Westinghouse sformalizowały umowę na produkcję paliwa WWER-440

Data dodania: środa, 18 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

Hiszpańska firma ENUSA oraz amerykański Westinghouse poinformowały na Twitterze o sformalizowaniu umowy o współpracy w zakresie produkcji paliwa jądrowego dla reaktorów WWER-440. Porozumienie w tym zakresie firmy zawarły na początku września 2022 roku podczas World Nuclear Symposium w Londynie.

Westinghouse i ENUSA współpracują już od 1974 roku w ramach umowy o transferze technologii paliwowej dla reaktorów wodnych ciśnieniowych PWR, działających między innymi w Hiszpanii, Belgii i Francji. Dzięki partnerstwu Westinghouse-ENUSA w latach 2002-2007 do Elektrowni Jądrowej Loviisa w Finlandii dostarczono prawie 750 zestawów paliwowych dla reaktorów WWER-440.

- Obie firmy osiągnęły porozumienie, które pozwoli operatorom na dywersyfikację dostaw paliwa jądrowego i zmniejszenie zależności od obecnego dostawcy, strategicznie spełniając pragnienie Unii Europejskiej, aby zapewnić realną alternatywę w dostawie paliwa - poinformowała ENUSA.

Umowa obejmuje produkcję paliwa w fabrykach w Västerås w Szwecji i Juzbado w Hiszpanii. ENUSA planuje ukończyć budowę i uzyskać licencję na linię produkcyjną nowego paliwa w fabryce w Juzbado w tym roku, co pozwoli na dostawy paliwa od początku 2024 roku.

Obecnie w Europie, poza Rosją pracuje 16 reaktorów jądrowych WWER-440, a poszczególni ich operatorzy aktywnie poszukują alternatyw dla paliwa dostarczanego przez Rosję.

Fabryka paliwa jądrowego Juzbado, fot. ENUSA


Podziel się z innymi


Komentarze