Serwis informacyjny

EDF i Respect Energy ogłosiły podpisanie umowy o współpracy

Data dodania: poniedziałek, 16 stycznia 2023, autor: nuclear.pl

W piątek, 13 stycznia 2023 roku, podczas specjalnej uroczystości zorganizowanej w Ambasadzie Francji w Polsce, w obecności JE Frédérica Billet, Ambasadora Francji w Polsce, firmy EDF i Respect Energy ogłosiły podpisanie umowy o współpracy w celu wyłącznego wspólnego rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD w określonych lokalizacjach.

Umowa ta jest wyrazem zdecydowanej woli firm EDF i Respect Energy by wspólnie rozwijać projekty SMR w Polsce. Stanowi także potwierdzenie dużego zainteresowania technologią SMR NUWARDTM, którą Respect Energy wybrała w swoim dążeniu do rozszerzenia działalności o obszar energii jądrowej. EDF i Respect Energy rozpoczną teraz wspólnie proces oceny określonych nowych (greenfield) lokalizacji i będą kontynuować prace nad uszczegółowieniem biznesplanów i finansowania tego przedsięwzięcia.

Partnerstwo pomiędzy EDF, największym operatorem jądrowym na świecie, odpowiedzialnym za rozwój technologii SMR NUWARD, oraz Respect Energy, wiodącym europejskim operatorem i sprzedawcą energii odnawialnej z siedzibą w Polsce, świadczy o zaangażowaniu EDF w realizację europejskiej strategii jądrowej dotyczącej budowy nowych elektrowni, w której europejskie rozwiązanie SMR
NUWARDTM stanowi uzupełnienie oferty EDF budowy reaktorów EPR dla Polski.
EDF potwierdził niedawno swoją ofertę opartą na technologii EPR, mającą na celu wsparcie ambicji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zakładającego stworzenie mocy do 9 GWe energii jądrowej do 2043 roku. Dzięki wielkoskalowym reaktorom z rodziny EPR uzupełnionym o mały reaktor modułowy SMR NUWARD, EDF posiada kompletną europejską ofertę, która pomoże zdekarbonizować polską gospodarkę i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

- EDF z wielką przyjemnością łączy siły z Respect Energy, europejskim graczem na rynku energetycznym z siedzibą w Polsce, specjalizującym się w projektach związanych z zieloną energią. Dzięki tej umowie o współpracy ruszamy z pierwszym europejskim projektem SMR w Polsce, przyczyniając się do zapewnienia Polsce suwerenności energetycznej i przejścia na niskoemisyjne, zrównoważone środki produkcji energii elektrycznej. Z naszym portfolio reaktorów stale wspieramy polskie ambicje rozwoju programu energetyki jądrowej, zarówno w zakresie technologii reaktorów dużej mocy, jak i SMR - powiedział Vakisasai Ramany, starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za rozwój międzynarodowych projektów jądrowych.

- Respect Energy jest dumne, że ma swój udział w projektach rozwoju SMR w Polsce. Współpraca z EDF – największym na świecie operatorem jądrowym – pozwoli nam zarówno wspierać transformację energetyczną w Polsce, jak i przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na bezpieczną energię elektryczną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Podpisując umowę o wyłącznej współpracy, rozpoczynamy ambitny projekt wdrożenia pierwszego europejskiego reaktora SMR w naszym kraju, co pomoże nam w dekarbonizacji polskiej gospodarki i poszerzy nasz rosnący portfel aktywów zeroemisyjnych - powiedział Sebastian Jabłoński, Prezes Respect Energy Holding.


Podziel się z innymi


Komentarze