Serwis informacyjny

ČEZ prowadzi badania lokalizacyjne pod budowę SMR'a

Data dodania: poniedziałek, 5 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

ČEZ zakończył pierwszą fazę badań lokalizacyjnych przed budową reaktora SMR na terenie EJ Temelín. Prace rozpoczęto we wrześniu, a wyniki pomiarów mają być znane w lutym.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

Nie wiadomo jeszcze kiedy zostanie ogłoszone postępowanie zmierzające do wyboru dostawcy bloku, miałby on rozpocząć pracę w połowie przyszłej dekady. Nie jest to inwestycja alternatywna wobec rozbudowy EJ Dukovany i EJ Temelín w oparciu o istniejącą technologię bloków o mocy 1000+ MWe, lecz projekt demonstracyjny, który w przyszłości mógłby pomóc zdekarbonizować część czeskiego ciepłownictwa.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że kraj eksploatujący dwie elektrownie jądrowe, z własnym przemysłem jądrowym, wybraną lokalizacją, kadrami i rozpoczętymi badaniami ogłasza datę o kilka lat późniejszą, niż prezesi największych polskich spółek, które również wykazują zainteresowanie reaktorami mniejszej mocy: przed przekwalifikowaniem swojego projektu na badawczo-rozwojowy KGHM informował, że jego pierwszy SMR miałby być zbudowany do roku 2029, w zeszłym tygodniu prezes Orlenu ogłosił, że ich pierwszy SMR mógłby powstać już w 2028. Żadna ze spółek nie informowała o podjęciu istotnych prac związanych z wyborem lokalizacji i jej zatwierdzeniem przez Dozór Jądrowy.


Podziel się z innymi


Komentarze