Serwis informacyjny

Załadunek paliwa w Vogtle-3 przewidywane na październik 2022

Data dodania: niedziela, 31 lipca 2022, autor: nuclear.pl

29 lipca spółka Georgia Power poinformowała o złożeniu w Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego US NRC ostatnich dokumentów potwierdzających pomyślne zakończenie wszystkich wymaganych na tym etapie 398 inspekcji, prób i analiz oraz spełnienie kryteriów akceptacji tych procesów przez dozór dla jądrowego bloku energetycznego Vogtle-3.

Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl
Model elektrowni jądrowej z reaktorem AP1000, fot. Portal nuclear.pl

Spółka oczekuje teraz na potwierdzenie spełnienia wszystkich wymaganych kryteriów przez US NRC. Po otrzymaniu potwierdzenia, tzw. pisma 103(g), operator będzie mógł przystąpić do załadunku paliwa i sekwencji rozruchu reaktora bez dalszych decyzji dozoru. Portal World Nuclear News ocenia, że pismo powinno zostać wystosowane przez US NRC „w ciągu kilku tygodni”.

– Otrzymanie pisma 103(g) jest ważnym etapem, jednak przed załadunkiem paliwa musimy jeszcze wykonać dalsze prace – komentuje Thomas Fanning, prezes Southern Company, spółki macierzystej Georgia Power, cytowany przez WNN. – W nadchodzących tygodniach skupimy się na testach i nadzorze, likwidacji placu budowy, pracach wykończeniowych i dokumentacji. Dla osiągnięcia [wciąż deklarowanej – przyp. nuclear.pl] terminu przekazania do eksploatacji w pierwszym kwartale 2023 musimy ukończyć te prace i załadować paliwo do końca października.

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku inwestor ogłosił opóźnienie rozruchu bloku o 3-6 miesięcy w związku z niekompletnością dokumentacji związanej z rozruchem instalacji. Jak informuje teraz Fanning, daty podane wtedy pozostają aktualne, choć faktyczne przekazanie do eksploatacji odbędzie się raczej na koniec wskazanych kwartałów.

Prace budowlane i montażowe na bliźniaczym bloku nr 4 są obecnie ukończone w ok. 96%, a przewidywany termin przekazania go do eksploatacji to koniec 2023 roku.

Umowę na budowę dwóch nowych bloków z reaktorami AP1000 rozpoczęła się w Elektrowni im. Alvina W. Vogtle’a podpisano w 2008 roku, a ich budowa (pierwszy „beton jądrowy”) rozpoczęła się w 2013 roku (odpowiednio w marcu i listopadzie dla bloków nr 3 i nr 4). Ukończenie przewidywano wówczas w latach 2016-2017.


Podziel się z innymi


Komentarze