Serwis informacyjny

Podpisano umowę na studium wykonalności nowych bloków Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: środa, 13 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Amerykańska firma Westinghouse Electric Company ogłosiła w poniedziałek podpisanie z firmą Energoatom, ukraińskim operatorem elektrowni jądrowych, umowy na wykonanie studium wykonalności dla Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

W ramach umowy Westinghouse dostarczy informacje techniczne dotyczące bloku AP1000® w celu dokonania aktualizacji studium wykonalności dla budowy dwóch bloków wyposażonych w reaktory AP1000 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Umowa ta, będąca następstwem wcześniej podpisanej umowy między Westinghouse i Energoatom na budowę bloków 5 i 6, ma na celu przyśpieszenie rozpoczęcia procesu licencjonowania reaktorów AP1000 i dalszy rozwój ukraińskich inicjatyw dotyczących czystej energii.

- Cieszymy się, że możemy wykonać ten kolejny ważny krok, wspierając nasze zobowiązanie do budowy nowych bloków AP1000 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Cenimy nasze partnerstwo z Westinghouse w celu wspólnej i szybkiej pracy w celu osiągnięcia kluczowych kamieni milowych projektu – powiedział Petro Kotin, prezes Energoatomu.

- Są to znaczące kroki w kierunku niezależności energetycznej Ukrainy – powiedział David Durham, prezes Westinghouse Energy Systems. - Jesteśmy gotowi dostarczyć naszą technologię AP1000 na Ukrainę i nieustannie inspiruje nas niezachwiana determinacja i odporność naszych strategicznych partnerów - dodał.

W czerwcu 2022 roku Westinghouse i Energoatom rozszerzyły umowę na dostawę paliwa jądrowego dla całej floty Energoatomu oraz na budowę dziewięciu bloków AP1000 w całym kraju. Projekt i budowa bloków AP1000 wykorzystają znaczącą współpracę przemysłową pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą, obejmującą łańcuchy dostaw w obu krajach.


Podziel się z innymi


Komentarze