Serwis informacyjny

CNNC podsumowało postępy prac pierwszego chińskiego SMR'a

Data dodania: poniedziałek, 11 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Chińska korporacja jądrowa China National Nuclear Corporation poinformowała o postępach prac na budowie malego reaktora modulowego ACP100 w Elektrowni Jądrowej Changjiang na wyspie Hainan.

Jak poinformowała firma 70 dni przed terminem zakończono operację zainstalowania górnej część obudowy wewnętrznej reaktora zwanego Linglong One. Stalowa obudowa reaktora ACP100 składa się z czterech części: górnej kopuły, górnego cylindra, dolnego cylindra i dna. Pełni funkcję zapewnienia inegralności i uszczelnienia budynku reaktora i stanowi ważną barierę dla jego bezpieczeństwa.

Dno obudowy, które podtrzymuje całą stalową obudowę, zostało zmontowane z 50 prefabrykowanych płyt stalowych. Zmontowany element został umieszczony z pomocą dźwigu na betonowej płycie fundamentowej 24 października zeszłego roku. Dolna część obudowy o wysokości około 15 metrów i wadze około 450 ton została zamontowana na swoim miejscu 26 lutego br., 46 dni przed terminem. Górny cylinder obudowy, wysoki na około 15 metrów i ważący około 720 ton, został zainstalowany na dolnym cylindrze 6 lipca.

- Na budowie zastosowano zaawansowaną metodę prefabrykacji i konstrukcji modułowej, która optymalizuje logistykę placu budowy, skutecznie skraca czas budowy i oszczędza czas na przyszłą eksploatację małego reaktora – poinformował CNNC w komunikacie.

Rozpoczęcie projektu budowy reaktora ACP100 o mocy 125 MWe w Elektrowni Jądrowej Changjiang ogłoszono w lipcu 2019 roku, a jego budowę oficjalnie rozpoczęto 13 lipca 2021 roku. Planowany całkowity czas budowy to 58 miesięcy.


Podziel się z innymi


Komentarze