Serwis informacyjny

Ukraiński Energoatom wzmacnia współpracę z amerykańskim Westinghouse

Data dodania: sobota, 4 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

2 czerwca 2022 roku podczas uroczystości na terenie Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej firmy Energoatom oraz Westinghouse Electric Company podpisały trzy umowy: w sprawie rozszerzenia dostaw paliwa jądrowego dla wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie, zwiększenia liczby planowanych do budowy bloków jądrowych AR1000® i utworzenia Centrum Inżynieryjno-Technicznego Westinghouse na Ukrainie.

W obecności Ministra Energii Ukrainy Hermana Galushchenko oraz Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Szwecji na Ukrainie Tobiasa Tiberga umowę podpisali Prezes Energoatomu Petro Kotin oraz Prezes i Dyrektor Generalny Westinghouse Electric Company Patrick Fregman.

W związku z odmową zakupu rosyjskiego paliwa jądrowego Energoatom uzgodnił ze swoim partnerem strategicznym, firmą Westinghouse, zwiększenie dostaw amerykańskiego paliwa jądrowego dla wszystkich ukraińskich elektrowni.

Mówimy o dostawach paliw, do już funkcjonujących bloków jądrowych, a także tych, które firmy wspólnie planują budować na Ukrainie. Paliwo będzie dostarczane z zakładu produkcyjnego Westinghouse w Vasteras w Szwecji.

W ramach współpracy przy budowie nowych bloków jądrowych na Ukrainie w technologii AP1000® Energoatom i Westinghouse uzgodniły również zwiększenie ich liczby z planowanych dotychczas 5 do 9 bloków.

Obie firmy potwierdziły również utworzenie Centrum Inżynieryjno-Technologicznego Westinghouse, które będzie odpowiedzialne za rozwój w zakresie budowy i eksploatacji bloków AP1000® na Ukrainie.

Zdaniem ministra energetyki Ukrainy Hermana Galushchenko, umowa pomiędzy Energoatom i Westinghouse jest krokiem w kierunku niezależności ukraińskiej energetyki i jej bezemisyjnej przyszłości. Otwieraja ogromny potencjał dostaw ukraińskiej energii elektrycznej do krajów europejskich, co pomoże również zmniejszyć ich zależność od rosyjskiej energii.

Podczas uroczystości Energoatom i Westinghouse oficjalnie rozpoczęły budowę nowych bloków Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej

- To nowy etap w rozwoju ukraińskiego sektora energetycznego. Dzięki wspólnym projektom z Westinghouse staniemy się jednym ze światowych liderów energetyki jądrowej, będziemy dysponować potężną i nowoczesną flotą bloków jądrowych, które będą produkować czystą energię elektryczną zarówno dla Ukrainy, jak i Europy – powiedział Petro Kotin.


Podziel się z innymi


Komentarze