Serwis informacyjny

Elektrownia Jądrowa Dukovany zrezygnuje z rosyjskiego paliwa

Data dodania: piątek, 6 maja 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała czeska agencja informacyjna ČTK (Česká tisková kancelář), cytując wypowiedź Romana Havlína dyrektora Elektrowni Jądrowej Dukovany, położona w południowo-wschodniej części Czech elektrownia planuje zrezygnować z używania rosyjskiego paliwa jądrowego.

Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ
Elektrownia jądrowa Dukovany, fot. CEZ

- Nie wyobrażam sobie zależności tylko od jednego dostawcy [paliwa jądrowego] - powiedział Havlín. - Negocjacje [z alternatywnymi partnerami w sprawie wymiany rosyjskiego dostawcy] już trwają. Nie mogę jeszcze podać szczegółów - dodał.

Według informacji Dany Drabovej, szefowej czeskiej Państwowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego, w marcu br. reaktory Elektrowni Jądrowej Dukovany były zaopatrzone w paliwo jądrowe na następne trzy lata.

- Jego następna dostawa z Rosji, zgodnie z obecnym porozumieniem, powinna zostać zrealizowana w tym roku - powiedział Havlín.

Dana Drabova, szefowa czeskiej Państwowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego przewiduje, że decyzja o przejściu Elektrowni Jądrowej Dukovany na wykorzystanie paliwa jądrowego ze źródeł alternatywnych zapadnie w najbliższych miesiącach. Wcześniej czeski rząd postanowił nie dopuścić rosyjskich i chińskich firm do budowy nowego bloku elektrowni Dukovany.


Podziel się z innymi


Komentarze