Serwis informacyjny

Rosja zawieszona w Agencji Energii Jądrowej OECD

Data dodania: czwartek, 14 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Rada Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała o podjęciu w dniu 11 kwietnia 2022 roku decyzji o zawieszeniu członkostwa Federacji Rosyjskiej w Agencji Energii Jądrowej OECD (NEA OECD).

Decyzja Rady jest następstwem wcześniejszych postanowień Rady z 25 lutego oraz 8 marca w sprawie ograniczania współpracy OECD z Rosją i Białorusią, a także wynikiem intensywnych działań części państw członkowskich, w tym Polski.

Zgodnie ze Statutem Agencji Energii Jądrowej OECD, zawieszenie wejdzie w życie 11 maja 2022 roku. Rosja jest członkiem NEA OECD od 2013 roku.

Agencja Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, utworzona w 1957 roku, jest organizacją międzyrządową, która promuje współpracę państw członkowskich w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, bezpieczeństwa jądrowego oraz naukowych, technicznych, środowiskowych i prawnych aspektów energetyki jądrowej. Obecnie liczy 34 państw członkowskich.

Polska jest członkiem Agencji Energii Jądrowej od 2010 roku. Współpraca w jej ramach jest istotna w związku z realizacją Programu polskiej energetyki jądrowej.

Na zdjęciu pracownicy Agencji Energii Jądrowej w kwietniu 2019 roku, fot. Andrew Wheeler/NEA


Podziel się z innymi


Komentarze