Serwis informacyjny

Fermi Energia podpisała umowę z Laurent is Energy Partners

Data dodania: środa, 13 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

12 kwietnia Laurentis Energy Partners, spółka zależna Ontario Power Generation, podpisała z estońską Fermi Energia umowę o współpracy przy przygotowaniu programu budowy małych reaktorów jądrowych w Estonii. Porozumienie podpisano podczas trwającej w Ottawie konferencji Kanadyjskiego Stowarzyszenia Nukleonicznego CNA.

Fermi Energia to spółka celowa powołana w Estonii w celu realizacji instalacji opartej o małe reaktory modułowe. W prowadzonych studiach wykonalności rozważa ona cztery możliwe technologie: GE Hitachi BWR 300, NuScale VOYGR, Moltex Energy SSR-W300 oraz Terrestrial Energy IMSR-400, przy czym jako „technologia referencyjna” wskazywana jest ta pierwsza.

Laurentis (do 2020 roku znana jako Canadian Nuclear Partners) z kolei jest spółką świadczącą usługi doradcze w branży energetycznej i ochrony zdrowia, w szczególności w zakresie przeglądów, remontów i projektowania instalacji oraz postępowania z materiałami jądrowymi. Warto także przypomnieć, że spółka macierzysta Laurentis, OPG, przygotowuje się do realizacji prototypowej instalacji z reaktorem BWRX-300 w swojej Elektrowni Jądrowej Ontario (o postępach tego projektu pisaliśmy 13 marca). Zapewne był to istotny czynnik w wyborze partnera dla Fermi Energia.

– Na podstawie [zawartego] porozumienia, Fermi Energia będzie blisko współpracować z Laurentis Energy Partners w celu opracowania programu realizacji stanowiącego podstawę dla udanego procesu licencjonowania i finansowania kilku małych reaktorów w Estonii, co zapewni przystępną celowo niezależność energetyczną i dekarbonizację w Estonii i innych państwach bałtyckich – komentuje prezes zarządu Fermi Energia Kalev Kallemets. – Energia jądrowa jest czysta i bezemisyjna, i dlatego Unia Europejska uznała, że spełnia ona kryteria finansowania projektów zrównoważonych – dodał Kallemets.

Na zdjeciu podpisanie umowy, fot. Fermi Energia


Podziel się z innymi


Komentarze