Serwis informacyjny

Koreańskie KHNP zaproponuje Czechom reaktor APR1000

Data dodania: czwartek, 31 marca 2022, autor: nuclear.pl

Firma Korea Hydro & Nuclear Power poinformowała, iż będzie aktywnie uczestniczyć w przetargu na budowę nowego bloku Elektrowni Jądrowej Dukovany w Czechach. Do przetargu ogłoszonego przez CEZ w dniu 17 marca 2022 roku zostało zaproszonych 3 dostawców technologii jądrowej.

- Wykażemy, że KHNP jest optymalnym partnerem dla tego projektu we wszystkich aspektach, począwszy od technologii zgromadzonych z koreańskich i zagranicznych projektów budowlanych, po bezpieczeństwo, lokalizację, wykonalność ekonomiczną i przestrzeganie terminu umownego - powiedział Chung Jae-Hoon, prezes i dyrektor generalny KHNP, podkreślając swoją determinację aby wygrać przetarg.

Projekt czeskiej elektrowni jądrowej zakłada budowę bloku wyposażonego w reaktor wodny ciśnieniowy o maksymalnej mocy 1200 MWe. Zgodnie z dostępnymi informacjami oczekuje się, że firma, która wygra aktualny przetarg, będzie preferowana jako dostawca dla kolejnych trzech bloków, które są obecnie rozważane przez czeski rząd.

Ponieważ terminowa budowa nowej elektrowni jądrowej stała się kluczowa dla czeskiego rządu ze względu na znaczenie taksonomii UE oraz inwazję Rosji na Ukrainę, oczekuje się dalszego przyspieszenia rozwoju nowych projektów jądrowych.

Jak poinformowała KHNP w czeskim przetargu, forma zaproponuje budowę reaktora APR1000, który jest wersją rozwojową koreańskiego reaktora II generacji OPR1000. APR1000 wykorzystuje również najnowocześniejszą, sprawdzoną technologię i zawiera szereg zaawansowanych funkcji konstrukcyjnych z reaktora III generacji APR1400.

Na rysunku obieg pierwotny reaktora APR1000.


Podziel się z innymi


Komentarze