Serwis informacyjny

Drugi blok EJ Barakah oddany do komercyjnej eksploatacji

Data dodania: czwartek, 24 marca 2022, autor: nuclear.pl

Emirates Nuclear Energy Corporation poinformowało dziś o rozpoczęciu komercyjnej eksploatacji przez 2. blok budowanej w ZEA Elektrowni Jądrowej Barakah.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

- Elektrownia Jadrowa Barakah jest obecnie w połowie drogi do celu, jakim jest zapewnienie 25% zapotrzebowania Zjednoczonych Emiratów Arabskich na czystą energię elektryczną, przy jednoczesnej szybkiej dekarbonizacji krajowego sektora energetycznego - poinformowała firma w komunikacie.

Blok 2 dołącza do bloku 1, który rozpoczął komercyjną eksploatację w kwietniu 2021 roku. Budowa bloku nr 2 rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku.

Jak poinformował ENEC bloki 3 i 4 są w końcowej fazie rozruchu, przy czym fizyczna budowa bloku 3 jest już ukończona i obecnie przechodzi fazę rozruchu i przygotowań do komercyjnej eksploatacji, a blok 4 jest w końcowej fazie budowy.

W styczniu dyrektor generalny ENEC Mohammed al-Hammadi powiedział, że blok 3 rozpocznie działalność pod koniec 2022 roku. Projekt Barakah jako całość jest obecnie ukończony w ponad 96%.

Barakah jest pierwszą komercyjną elektrownią jądrową w świecie arabskim i jedną z największych na świecie pod względem mocy, z czterema blokami APR-1400 dostarczonymi przez Koreę Południową.


Podziel się z innymi


Komentarze