Serwis informacyjny

Dokonano pierwszej od ponad trzech tygodni rotacji pracowników w Czarnobylskiej EJ

Data dodania: poniedziałek, 21 marca 2022, autor: nuclear.pl

Ukraiński operator elektrowni jądrowych, firma Energoatom, przekazała wczoraj wieczorem informację, iż po południu po raz pierwszy od początku agresji Rosję na Ukrainę i zajęciu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej dokonano częściowej zmiany jej personelu.

Sarkofag bloku 4 Czarnobylskiej EJ, fot. Portal nuclear.pl
Sarkofag bloku 4 Czarnobylskiej EJ, fot. Portal nuclear.pl

Jak podał Energoatom na Telegramie pod koniec dnia 20 marca dokonano częściowej rotacji pracowników i ewakuacji osób przebywających na terenie okupowanej elektrowni.

Wśród 64 ewakuowanych osób, było:

  • 50 pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej,
  • - 9 pracowników Gwardii Narodowej Ukrainy (8 kobiet i 1 mężczyzna chory na raka),
  • 1 pracownik państwowego pogotowia ratunkowego,
  • 4 stalkerów, których wojna zaskoczyła podczas nielegalnej eksploracji Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia.


Do elektrowni dotarło już ze Sławutycza 46 innych pracowników, którzy przejęli obowiązki służbowe i zapewniają bezpieczne funkcjonowanie obiektów.

Ukraiński dozór jądrowy poinformował również, iż utrzymuje kontakt z pracownikami elektrowni poprzez jej kierownictwo przebywające w Sławutyczu. Zgodnie z przekazanymi informacjami, wszystkie kontrolowane parametry obiektów nie przekraczają limitów określonych w przepisach eksploatacyjnych.

Również parametry radiologiczne na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, pomimo braku odczytów automatycznych stacji, pozostają bez zmian. Dane pozyskiwane są obecnie w sposób manualny z użyciem ręcznych urządzeń pomiarowych.


Podziel się z innymi


Komentarze