Serwis informacyjny

Rosyjski Rosatom "przejmuje" Zaporoską Elektrownię Jądrową

Data dodania: sobota, 12 marca 2022, autor: nuclear.pl

Jak informują m.in. Reuters oraz Guardian, w wyemitowanym w telewizji wywiadzie szef ukraińskiego Energoatomu Petro Kotin poinformował o próbie przejęcia kontroli operacyjnej nad Zaporoską Elektrownią Jądrową przez rosyjski koncern państwowy.

Według słów Kotina z wczoraj, w elektrowni pojawiło się 10 przedstawicieli Rosatomu, w tym dwóch starszych inżynierów, nie udało im się jednak uzyskać dostępu do obiektu.

– Na terenie [elektrowni] jest około pięciuset rosyjskich żołnierzy z bronią samoczynną. Nasz personel jest w bardzo złym stanie psychologicznym – dodał Kotin.

Z informacji podanych dziś rano przez sam Energoatom na kanale Telegram wynika, iż do elektrowni przyjechało 11 inżynierów z Rosatomu, w tym główny inżynier Bałakowskiej Elektrowni Jądrowej Oleg Romanenko oraz główny inżynier remontów w Rostowskiej EJ Iwan Małachow.

Zgodnie ze słowami przedstawiciela tej grupy zostali onu wysłani w celu oceny bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego po ostrzale i zajęciu elektrowni oraz dodatkowej pomocy przy prowadzonych naprawach. Drugim z powodów miał być brak współpracy ukraińskiego personelu elektrowni.

Ponadto inny z przedstawicieli wojsk okupacyjnych przedstawił się jako przedstawiciel "wojskowo-cywilnej administracji" twierdząc, że od teraz Zaporoska Elektrownia Jądrowa wchodzi w skład Rosatomu a zajęte terytorium to Federacja Rosyjska.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa od 4 marca kontrolowana jest przez rosyjskie wojska okupacyjne, jednak samą pracą instalacji dotąd kierowała jej ukraińska załoga. Obecnie w elektrowni pracują z pełną mocą dwa bloki WWER-1000.


Podziel się z innymi


Komentarze