Serwis informacyjny

Komunikat na temat stanu ukraińskich elektrowni jadrowych

Data dodania: sobota, 5 marca 2022, autor: nuclear.pl

Według stanu na 5 marca 2022 roku o godzinie 13:00 czasu miejscowego, ukraińskie elektrownie jądrowe pracowały stabilnie z całkowitą mocą 6,79 GWe zapewniając ponad 48% produkowanej w kraju energii elektrycznej.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

Wczoraj, tj. 4 marca o godzinie 18:49 podłączono do sieci 2. blok Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. O godzinie 19:45 rozpoczeto zwiekszanie mocy bloku do 460 MWe, obecnie blok pracuje z mocą 750 MWe. W elektrowni pracuje również 4. blok z pełną mocą wynoszącą 980 MWe.

Blok 1 pozostaje wyłączony w przeglądzie konserwacyjnym, na blokach 3, 5, 6 kontynuowane jest chodzenie instalacji. Z powodu uszkodzeń w sieci cieplnej w mieście Enerhodar nie ma ogrzewania ani cieplej wody.

Pozostałe elektrownie jądrowe w Ukrainie pracują bez zmian. Łącznie pracuje obecnie 8 bloków jądrowych. Sytuacja radiacyjna, pożarowa oraz ekologiczna we wszystkich elektrowniach jądrowych oraz w ich sąsiedztwie pozostaje w normie.

Pod okupacją rosyjskich wojsk pozostają obiekty jądrowe w Czarnobylskiej Strefe Wykluczenia. Jak poinformował dziś Mer Sławutycza 10 dzień na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej przetrzymywanych jest około 300 jej pracowników. Pracownicy są bardzo zmęczeni psychicznie i fizycznie.


Podziel się z innymi


Komentarze