Serwis informacyjny

Oświadczenie Petro Kotina po ostrzelaniu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: piątek, 4 marca 2022, autor: nuclear.pl

Petro Kotin, p.o. prezesa Energoatomu, wydał oświadczenie, w którym poinformował iż wieczorem 3 marca 2022 roku rosyjscy okupanci z ciężkim sprzętem składającym się z około 100 jednostek przedarli się przez punkt kontrolny przy wjeździe do Enerhodaru, zaatakowali miasto i rozpoczęli ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Logo ukraińskiego Energoatomu
Logo ukraińskiego Energoatomu

Mimo rozpaczliwego oporu Gwardii Narodowej, Obrony Terytorialnej i mieszkańców Enerhodaru, kolumna pojazdów okupantów ostrzelała elektrownię, otaczającą ją infrastrukturę i ośrodek szkoleniowy, który ostatecznie zapalił się. Zarejestrowano trafienie pierwszego bloku elektrowni, który ze względu na prowadzone w nim od kilkunastu dni prace remontowe był wyłączony. Kotin poinformował również, że budynek A kompleksu szkoleniowego został doszczętnie zniszczony. Okupanci przez długi czas nie pozwalali strażakom gasić pożaru w ośrodku szkoleniowym.

Energoatom, potwierdził również podane przez nas wcześniej informacje, że względu na wysokie ryzyko uszkodzenia obiektów jądrowych, drugi i trzeci blok przeniesiono do bezpiecznego stanu zimnego. Obecnie w eksploatacji pozostaje czwarty blok, który nocą znajdował się w maksymalnej odległości od strefy ostrzału.

Do godziny 4:30 czasu miejscowego, tj. do czasu dopóki nie znalazły się pod kontrolą najeźdźców, budynek administracyjny Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i posterunek elektrowni były ostrzeliwane.
Z informacji otrzymanych o godzinie 9:00 wynika, iż pracownicy elektrowni mogli pracować, ale ze względu iż pracowali prawie cały dzień, byli wyczerpani fizycznie i moralnie. Konieczne jest, aby do elektrowni dotarła kolejna zmiana. Energoatom podkreślił, że nie kontroluje sytuacji radiacyjnej na elektrowni, jednak według najnowszych danych tło promieniowania na terenie elektrowni było normalne.

Największym zagrożeniem, według Energoatomu, jest materiał jądrowy znajdujący się w sześciu reaktorach jądrowych elektrowni oraz w basenach przyreaktorowych. W magazynie wypalonego paliwa na terenie elektrowni jądrowej znajduje się również około 150 zbiorników wypalonego paliwa jądrowego. Petro Kotin wezwał świat do natychmiastowej realnej interwencji, podjęcia najostrzejszych działań, w tym ze strony NATO i państw posiadających broń jądrową.

Ze względu na zmieszczenia w kilku miejscach rurociągu doprowadzającego ciepło do miasta, Enerhodar pozostaje bez ogrzewania.

W wyniku prowadzonych w nocy walk na terenie elektrowni zginęło 3 ukraińskich żołnierzy, 2 jest rannych, w tym 1 ciężko. Personel elektrowni nie ucierpiał.


Podziel się z innymi


Komentarze