Serwis informacyjny

Komunikat na temat rzekomego wzrostu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

Data dodania: piątek, 25 lutego 2022, autor: nuclear.pl

W przestrzeni medialnej pojawiają się już fałszywe informacje o ogromnym wzroście promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Podawane tam informacje o kilkukrotnym lub nawet kilkudziesięciokrotnym wzroście promieniowania są nieprawdziwe.

Dostępne w Internecie dane z Zautomatyzowanego Systemu Kontroli Promieniowania w Strefie Wykluczenia wskazują, że w znacznej części punktów pomiarowych nastąpił nieznaczny wzrost poziomu mocy dawki promieniowania gamma.

Jak informuje ukraiński dozór jądrowy zwiększona moc dawki promieniowania gamma pojawiła się najprawdopodobniej ze względu na poruszający się po terenie strefy ciężki sprzęt wojskowy. Przejeżdżające w pobliżu stacji pomiarowych kolumny wojskowe niszczą ściółkę leśną, trawę i wierzchnią warstwę gleby podnosząc w górę radionuklidy, z których największą rolę obecnie odgrywa Cs-137.

Sytuacja ta nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy a tym bardziej dla Polski. Sytuację radiacyjną w Polsce można śledzić na na stronie Państwowej Agencji Atomistyki a także na naszej stronie.

Zgodnie z informacjami Walerego Seida, dyrektora generalny Czarnobylskie Elektrowni Jądrowej, przekazanymi prze ukraiński dozór jądrowy według stanu na godz. 10:00 wszystkie obiekty elektrowni znajdują się w kontrolowanym stanie i są obsługiwane przez personel operacyjny elektrowni.


Podziel się z innymi


Komentarze