Serwis informacyjny

US DOE ogłosił rozpoczęcie programu wsparcia dla istniejących elektrowni jądrowych

Data dodania: piątek, 18 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) ogłosił rozpoczęcie programu wsparcia dla eksploatowanych już w tym kraju elektrowni jądrowych. Program jest elementem realizacji szeroko zakrojonej ustawy o infrastrukturze (formalnie „Ustawie o inwestycjach w infrastrukturę i miejscach pracy”).

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Jak wskazano w oficjalnym komunikacie DOE, celem programu jest wsparcie „dalszej eksploatacji amerykańskich reaktorów jądrowych, największego źródła czystej energii elektrycznej w kraju” i „zapobieganie przedwczesnemu wycofywaniu reaktorów jądrowych w całym kraju, co pozwoli na zachowanie tysięcy dobrze płatnych miejsc pracy w czystej energetyce i unikanie emisji dwutlenku węgla”.

– Amerykańskie elektrownie jądrowe są kluczowe dla realizacji celów klimatycznych prezydenta Bidena, a DOE zobowiązuje się do utrzymania dostaw stuprocentowo czystej energii elektrycznej i unikania przedwczesnych wyłączeń – komentuje sekretarz energii Jennifer M. Granholm. Jak podaje resort, energetyka jądrowa z 93 eksploatowanymi obecnie reaktorami (łączna moc zainstalowana blisko 96 GW) odpowiada obecnie za 52% bezemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej w USA.

Nowy program przewiduje udzielanie w ciągu najbliższych 4 lat kredytów operatorom instalacji jądrowych, których funkcjonowanie zagrożone jest ze względu na zakłócenia rynku energii, a których zamknięcie doprowadziłoby do wzrostu emisji substancji szkodliwych. Łączny budżet określono na 6 mld dolarów.

W ostatnich latach szereg amerykańskich bloków jądrowych wyłączono z uwagi na niskie ceny energii, które prowadziły do strat operacyjnych po stronie operatorów lub niemożności uzyskania wystarczająco korzystnego kontraktu długoterminowego po wygaśnięciu poprzedniego. W związku z tym moc zainstalowana w amerykańskich elektrowniach jądrowych spada od 2012 roku, kiedy w ruchu były 104 jednostki o łącznej mocy ok. 102 GW.


Podziel się z innymi


Komentarze