Serwis informacyjny

Rozpoczęto spawanie korpusu reaktora dla chińskiego Tainwan-7

Data dodania: niedziela, 13 lutego 2022, autor: nuclear.pl

W zakładach Atommasz w Wołgodońsku rozpoczęto proces wykonywania spoin pomiędzy elementami górnej części zbiornika ciśnieniowego reaktora WWER-1200 dla bloku energetycznego Tianwan-7 budowanego w Chinach.

Operacja prowadzona jest na specjalnym stanowisku w zakładzie produkcyjnym w sposób zautomatyzowany. Spawanie potrwa 25 dni i będzie prowadzone przy ciągłym nagrzewaniu rejonu spoiny. Elementy o łącznej masie 180 Mg zostaną połączone dwoma szwami obwodowymi przy użyciu 5000 kg topnika i 3500 kg drutu. Po ukończeniu spoiny, elementy zostaną poddane trwającej trzy doby obróbce termicznej. Wreszcie wykonane spoiny zostaną poddane badaniom dla weryfikacji jakości a następnie dodatkowo zabezpieczone przed korozją techniką napawania.

Łączone elementy to trzy pierścienie górnej części zbiornika, w tym dwa, w których znajdują się króćce do przyłączenia rurociągów wody chłodzącej: wypływającej z reaktora w kierunku wytwornicy pary na wyższym poziomie i schłodzonej wody powrotnej tłoczonej przez pompy obiegowe na niższym. W reaktorze WWER-1200 (tak samo jak w starszej jego formie WWER-1000 i nowszej WWER-1300) są po cztery króćce na każdym poziomie. To rozwiązanie konstrukcyjne jest jedną z cech odróżniających radzieckie i rosyjskie reaktory WWER od reaktorów wodnych ciśnieniowych konstrukcji zachodniej, gdzie wszystkie króćce wlotowe i wylotowe znajdują się na jednym poziomie.

Po zakończeniu montażu górnej części reaktora, zostanie ona połączona z częścią dolną: cylindrycznym elementem korpusu z przyspawaną już dennicą. Montaż tych elementów przeprowadzono na przełomie maja i czerwca 2021 roku. Cały proces wytwarzania zbiornika ciśnieniowego trwa blisko trzy lata.

Blok nr 7 w Elektrowni Jądrowej Tianwan, którego budowa („pierwszy beton”) rozpoczęła się w maju 2021 roku, ma zostać przekazany do eksploatacji w 2026 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze