Serwis informacyjny
Atomowa zmiana w państwie duńskim
Data dodania: poniedziałek, 19 maja 2025, autor: nuclear.pl
W zeszłym tygodniu przepisy zakazujące budowy nowych reaktorów energetycznych zniósł belgijski parlament. Media podały, że identyczna sytuacja miała miejsce w Danii. Tak się jednak nie stało, przede wszystkim dlatego, że ... w Danii nie było nigdy takiego ustawowego zakazu.

To co duński parlament przegłosował zeszłym tygodniu, to uchwała stwierdzająca, że podstawą krajowego miksu energetycznego powinny być odnawialne źródła energii, a konwencjonalna (cokolwiek miałoby to oznaczać – przyp. red.) energetyka jądrowa nie ma znaczenia w Danii. Parlament w uchwale przyjmuje też do wiadomości, że duński rząd rozpoczyna analizy potencjału i zagrożeń związanych z włączeniem do miksu energetycznego mocy atomowych.
W wielu miejscach można się spotkać z informacjami, że Dania w 1985 roku ustawowo zakazała budowy elektrowni jądrowych. Nie jest to jednak prawda, choć kraj ten istotnie ma antyatomowe tradycje, a jego naciski doprowadziły do zamknięcia szwedzkiej EJ Barsebäck, która położona była 20 kilometrów od Kopenhagi.
W rzeczywistości w roku 1985, pomimo wcześniejszych planów budowy w tym kraju pięciu bloków jądrowych, parlament przyjął uchwałę, która zakazywała uwzględniania energetyki jądrowej w polityce energetycznej państwa. Uchwała nie jest oczywiście ustawą i nie jest w tym sensie wiążąca, jej złamanie przez rząd mogłoby natomiast doprowadzić do głosowania nad wotum nieufności.
Tak więc nie był to nigdy formalny, prawny zakaz, a jedynie wyraz szerokiego, antyatomowego konsensusu w duńskim społeczeństwie. Jak widać po ostatnim głosowaniu (które, nawiasem mówiąc, wcześniejszej uchwały nie znosi), konsensus ten zaczyna się obecnie chwiać. Życzymy Danii jego całkowitego przełamania i budowy atomu. Obecnie, według sondaży, około 53% Duńczyków popiera energetykę jądrową.
W Danii w przeszłości eksploatowano trzy reaktory badawcze: DR-1 (2 kWt), DR-2 (5 MWt) oraz DR-3 (10 MWt). Zamknięto je do roku 2001 i obecnie wszystkie są likwidowane przez państwowy podmiot Dansk Dekommissionering. Podmiot ten likwiduje także zespół komór gorących i zakłady które w przeszłości produkowały paliwo jądrowe do reaktorów badawczych.
Po Kryzysie Naftowym roku 1973 kraj ten zidentyfikował także osiem potencjalnych lokalizacji pod bloki jądrowe. W 1974 roku planowano zbudować pięć, a inwestycję zakończyć – wraz z narastającymi potrzebami energetycznymi – w roku 1995.