Serwis informacyjny

Mitsubishi Heavy Industries pracuje nad łańcuchem dostaw do SRZ-1200

Data dodania: wtorke, 13 maja 2025, autor: nuclear.pl

Mitsubishi Heavy Industries rozpoczęło tworzenie łańcucha dostaw do swojego nowego projektu reaktora SRZ-1200.

Wizualizacja elektrowni jądrowej z blokami SRZ-1200, fot. MHI / YouTube
Wizualizacja elektrowni jądrowej z blokami SRZ-1200, fot. MHI / YouTube

Jak podaje dziennik Nihon Keizai Shimbun, spółka prowadzi rozmowy z 200 japońskimi podmiotami, które dostarczają komponenty do reaktorów jądrowych. W Japonii działa ok. 400 takich podmiotów, a reaktor można praktycznie wyprodukować w całości w kraju. Dotyczy to także wszystkich największych odkuwek zbiornika ciśnieniowego, a warto wspomnieć, że zdolności tego typu posiadają obecnie tylko Japonia, Korea, Chiny i Rosja,

W lutym tego roku Mitsubishi Heavy Industries (MHI) poinformowało, że finalizuje projekt podstawowy reaktora. Prace nad reaktorem SRZ-1200 ruszyły we wrześniu 2023 roku i najprawdopodobniej bazuje on na reaktorze Atmea, który w przeszłości wspólnie opracowywały MHI i francuska Areva. Sam reaktor ma być trzypętlową konstrukcją wodną ciśnieniową (PWR) o mocy cieplnej 3411 MW i pracować w bloku o mocy elektrycznej około 1200 MW. Zastosowano standardową obecnie geometrię zestawów paliwowych PWR – 17x17. Kampania paliwowa ma standardowo trwać 18 miesięcy z możliwością przejścia na okres 24 miesięczny.

Mitsubishi Heavy Industries rozpoczęło w grudniu 2024 oficjalne rozmowy z japońskim dozorem jądrowym, związane z uzyskaniem stosownych zezwoleń. Reaktor ma być budowany we wczesnych latach trzydziestych, do tego czasu ma zostać opracowany komplet dokumentacji jądrowej oraz budowlanej, a także wybrane i przebadane miejsce budowy. W praktyce oznaczałoby to, że zamówienia na reaktor można by składać wcześniej.

Prace te zbiegają się z rewizją rządowego japońskiego „Szóstego długoterminowego planu energetycznego”, który zakłada zwiększenie udziału energetyki jądrowej w japońskim miksie energetycznym z obecnych 6% to 20% w roku 2040. Taki udział nie jest możliwy do uzyskania tylko przez restarty pozostałych 13 reaktorów oczekujących na zezwolenie, lecz jego osiągnięcie oznacza konieczność budowy kilkunastu nowych bloków jądrowych.

Oprócz Mitsubishi Heavy Industries swoje projekty wielkoskalowych reaktorów jądrowych zaprojektowały ostatnio Hitachi-GE (podmiot osobny od GE Hitachi) oraz Toshiba, które opracowują reaktory wrzące bazujące na projekcie ABWR. Według zapowiedzi, wszystkie trzy projekty mają być gotowe do budowy w latach trzydziestych.


Podziel się z innymi


Komentarze