Serwis informacyjny

Bułgaria wznawia projekt Belene i inwestuje w kadry jądrowe

Data dodania: poniedziałek, 19 maja 2025, autor: nuclear.pl

Bułgaria rozważa powrót do projektu budowy Elektrowni Jądrowej Belene oraz intensyfikuje działania na rzecz przygotowania kadr dla sektora energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP
Elektrownia jądrowa Kozłoduj, fot. KNPP

W kwietniu 2025 roku w Bułgarii ponownie rozgorzała dyskusja na temat przyszłości projektu budowy Elektrowni Jądrowej Belene. Wcześniej planowano sprzedaż sprzętu zakupionego do budowy dwóch bloków WWER-1000 Ukrainie, jednak jak poinformował pod koniec kwietnia 2025 roku wicepremier Bułgarii i lider Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Atanas Zafirov podjęto decyzję o rezygnacji z transakcji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż sprzedaż sprzętu z Belene została wstrzymana na żądanie administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone wyraziły bowiem zainteresowanie wykorzystaniem tych reaktorów do zasilania energochłonnych centrów danych w Bułgarii, co mogłoby przynieść znaczne korzyści gospodarcze.

Bułgaria eksploatuje obecnie dwa bloki jądrowe WWER-1000 W-320 o numerach 5 i 6 w Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Do roku 2006 pracowały tam także cztery bloki starego typu WWER-440 W-230 (nie mylić z W-213). W najbliższych latach elektrownia ma być powiększona o dwa nowe bloki Westinghouse AP1000, generalnym wykonawcą projektu będzie koreańskie przedsiębiorstwo Hyundai Engineering & Construction Co.

W odpowiedzi na planowane inwestycje w sektorze energetyki jądrowej, Bułgaria opracowuje także dziesięcioletni program przygotowania kadr dla nowych bloków jądrowych. Za realizację programu odpowiadają spółka Kozloduy NPP - New Build oraz bułgarska agencja ds. regulacji jądrowych.

Podczas spotkania z udziałem ministrów energii oraz edukacji i nauki, które odbyło się na początku kwietnia 2025 roku w elektrowni Kozłoduj, podkreślono potrzebę ściągnięcia do kraju bułgarskich specjalistów z doświadczeniem w energetyce jądrowej, którzy obecnie pracują za granicą. Zwrócono również uwagę na niedobór wykwalifikowanych pracowników – obecnie w elektrowni Kozłoduj brakuje 76 specjalistów.


Podziel się z innymi


Komentarze