Serwis informacyjny

Sizewell C otrzymuje wsparcie finansowe od rządu Wielkiej Brytanii

Data dodania: piątek, 28 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Rząd brytyjski poinformował o wyasygnowaniu kwoty 100 mln funtów na przygotowania do realizacji Elektrowni Jądrowej Sizewell C. Państwowe środki mają posłużyć „maksymalizacji zaufania inwestorów do projektu o znaczeniu ogólnokrajowym”. Celem jest pozyskanie udziałowców dla realizacji nowej elektrowni.

Wizualizacja EJ Sizewell C, fot. EDF Energy
Wizualizacja EJ Sizewell C, fot. EDF Energy

Elektrownia Sizewell C ma być instalacją bliźniaczą do obecnie realizowanej Hinkley Point C, a więc także ma składać się z dwóch bloków z francuskimi reaktorami EPR. Ma być jednak realizowana według zmodyfikowanej formuły biznesowej. Dla projektu Hinkley Point C brytyjski rząd zawarł z inwestorami kontrakt różnicowy.

Jest to formuła gwarantująca inwestorom stabilne przychody, aczkolwiek pozostawia ona po stronie inwestora wszelkie ryzyka związane ze wzrostami kosztów na etapie realizacji. W nowej formule, taryfy za energię z przyszłych inwestycji będą zatwierdzone przez państwowego regulatora na podstawie uzasadnionych kosztów, co zmniejsza ryzyko inwestycyjne.

Rząd brytyjski uważa to zagadnienie za priorytetowe, ponieważ dość ambitne plany budowy nowych elektrowni w ubiegłej dekadzie rozbiły się właśnie o rezygnacje potencjalnych inwestorów. Warto tu jednak odnotować, że żaden ze stosowanych w Wielkiej Brytanii modeli nie sprzyja niskim kosztom energii dla użytkowników końcowych (w przeciwieństwie do np. modeli spółdzielczych i paraspółdzielczych stosowanych np. w Finlandii i USA; niedawno podobny model zaproponowali polscy badacze, o czym kilka dni temu pisaliśmy).

Mimo to, rząd brytyjski uważa, że energia jądrowa umożliwi ograniczenie narażenia gospodarki na skutki wysokich cen gazu. Jak mówi minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Kwasi Kwarteng, nowe moce jądrowe „są nie tylko ważną częścią naszych planów na rzecz zapewnienia lepszej niezależności energetycznej, ale także na rzecz tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy i kreowania wzrostu gospodarczego”.

Głównym inwestorem w nową elektrownię ma być, podobnie jak w Hinkley Point, EDF Energy, brytyjski oddział francuskiego państwowego koncernu EDF. Trwa jednak poszukiwanie partnerów, którzy mogliby w szczególności zastąpić wcześniej planowany 20-procentowy udział chińskiej państwowej korporacji CGN.

Przyznane teraz środki nie stanowią części wartego 1,7 mld funtów programu bezpośrednich inwestycji państwa w energetykę jądrową ogłoszonego w październiku. Wyasygnowane 100 milionów to inwestycja państwa, która ma mu zostać zwrócona w przypadku faktycznej realizacji projektu – albo w gotówce, albo w postaci udziałów w elektrowni. Gdyby z jakichś przyczyn do realizacji nie doszło, rząd będzie starał się zapewnić, iż przygotowywana lokalizacja zostanie „wykorzystana dla [realizacji] innej inwestycji jądrowej lub niskoemisyjnej”.

Koszt inwestycyjny EJ Sizewell C szacowany jest aktualnie na ok. 18 mld funtów. Ostateczna decyzja inwestycyjna ma zapaść najdalej w przyszłym roku.


Podziel się z innymi


Komentarze