Serwis informacyjny

Szwecja uznaje energetykę jądrową za zrównoważoną

Data dodania: środa, 12 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował w poniedziałek szwedzki minister ds. rynków finansowych Max Christian Elger w wywiadzie dla Sveriges Radio, rząd Szwecji, podobnie jak Komisja Europejska, uważa energetykę jądrową za zrównoważoną.

Max Christian Elger, Fot. Sören Andersson/TT
Max Christian Elger, Fot. Sören Andersson/TT

Jednak, jak podkreślił Elger, w przeciwieństwie do Komisji Szwecja uzna energię jądrową za zrównoważoną nawet po 2045 roku, rownież bez konieczności przedstawienia planów zarządzania odpadami i konieczności budowy ostatecznego składowiska odpadów jądrowych.

Przypominamy, iż w sylwestra na kilka minut przed północą Komisja Europejska przesłała do konsultacji państw członkowskich projekt rozporządzenia zwanego roboczo "Taksonomią", który przewiduje uznanie inwestycji w energetykę jądrową do 2045 roku za zrównoważone pod warunkiem przedstawienia dla nich planów bezpiecznego zarządzania odpadami a emisje z całego cyklu życia inwestycji nie mogą przekraczać 100 gCO2-eq/kWh.

Za przejściowo zrównoważone projekt dokumentu przewiduje również, pod dodatkowymi obostrzeniami, uznanie inwestycji w energetykę gazową.

Szwedzki rząd zapowiedział iż przedstawi swoją odpowiedź na projekt przedstawiony przez Komisję pod koniec przyszłego tygodnia.


Podziel się z innymi


Komentarze