Serwis informacyjny

Ukraina ogłasza projekt budowy 14 bloków jądrowych do 2040 roku

Data dodania: środa, 24 listopada 2021, autor: nuclear.pl

W poniedziałek po uroczystości podpisania w Kijowie, pomiędzy Energoatomem a amerykańskim Westinghouse, wstępnej umowy na budowę dwóch nowych bloków w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej odbyła się konferencja na której prezes Energoatomu Petro Kotin przestawił planu rozwoju energetyki jądrowej na Ukrainie.

Kraj ten, posiadający obecnie flotę 15 bloków jądrowych, zamierza do 2040 roku wybudować 14 nowych bloków jądrowych do łącznej mocy zainstalowanej 24 GWe. Przypominamy, iż Polski Program Energetyki Jądrowej, nad którym nasz rząd pracuje od 2009 roku, zakłada w swojej ostatniej aktualizacji budowę do 2043 roku sześciu bloków PWR o łącznej mocy 6-9 GW.

Nowe ukraińskie bloki będą oddawane do eksploatacji w latach: 2025 (1 blok), w 2029 (2 bloki), w 2035 (3 bloki), 2040 (8 bloków). Z przedstawionych podczas konferencji informacji wynika, iż Energoatom w pierwszej kolejności z wykorzystaniem krajowych możliwości i pomocy Westinghouse planuje dokończyć w planowanej technologii 3. blok z reaktorem WWER-1000 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej.

Następnie w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej powstaną we współpracy z Westinghouse dwa nowe bloki AP1000. Podobne bloki do 2035 roku powstaną w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej, w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej oraz w Południowo-ukraińskiej Elektrowni Jądrowej (po 1 bloku AP1000).

W kolejnym etapie do 2040 roku Energoatom zamierza w zupełnie nowych lokalizacjach zbudować w oparciu o technologię reaktorów III+ dwie elektrowni jądrowe. Pierwsza z nich, składająca się z czterech bloków zostanie zlokalizowana na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, druga, składająca się również z czterech bloków, najprawdopodobniej powstanie na terenie niedokończonej Czechryńskiej Elektrowni Jądrowej w obwodzie czerkaskim.


Podziel się z innymi


Komentarze