Serwis informacyjny

Armeńska Elektrownia Jądrowa będzie działać o 10 lat dłużej

Data dodania: poniedziałek, 22 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Armenia zamierza przedłużyć żywotność swojej jedynej elektrowni jądrowej o 10 lat od daty aktualnie obowiązującej licencji operacyjnej do 2026 roku i dalej rozwijać przemysł jądrowy poprzez budowę nowej elektrowni jądrowej.

Armeńska Elektrowni Jądrowa w Metsamor składa się z dwóch rosyjskich reaktorów WWER o mocy 376 MWe. Rozpoczęły one pracę odpowiednio w 1976 i 1980 roku, a w 1988 roku zostały wyłączone z powodu obaw o bezpieczeństwo sejsmiczne po trzęsienie ziemi w tym kraju.

Drugi blok został ponownie uruchomiony w 1995 roku i odpowiada za około 39% całkowitej produkcji energii elektrycznej w kraju. Podczas ostatniego przestoju bloku wykonano wyżarzanie regeneracyjne zbiornika reaktora WWER-440 w celu przedłużenia jego żywotności.

Proces wyżarzania odbywał się w hali reaktora, podczas gdy sam zbiornik reaktora pozostał na swoim pierwotnym miejscu. Instalacja do wyżarzania o wysokości dwupiętrowego budynku została dostarczona przez Rosatom do elektrowni jądrowej w stanie zdemontowanym, następnie została zmontowana i zainstalowana w zbiorniku reaktora.

- Jestem dumny, że uczestniczymy w projekcie, który pomógł uczynić Armeńską Elektrownię Jądrową bezpieczniejszą i wydajniejszą – powiedział Aleksiej Lichaczow, szef Rosatomu, uczestnicząc w ceremonii na terenie elektrowni. Dodał że „wykonano ogrom prac związanych z wymianą i modernizacją sprzętu” i że teraz 2. blok „spełnia najnowocześniejsze wymagania międzynarodowe”.

Podczas uroczystości w Metsamor obecny był również Gnel Sanosjan, Minister Administracji Terytorialnej i Infrastruktury Armenii. Podkreślił, że elektrownia odgrywa decydującą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i niezależności kraju, dodając, że „ten projekt na dużą skalę można bez przesady nazwać jednym z najważniejszych w Armenii”.


Podziel się z innymi


Komentarze