Serwis informacyjny

NuScale Power, Prodigy Clean Energy i Kinectrics będą opracować ramy regulacyjne dla pływającej elektrowni jądrowej

Data dodania: niedziela, 21 listopada 2021, autor: nuclear.pl

NuScale Power, Prodigy Clean Energy i Kinectrics podpisały porozumienie o współpracy w celu wspólnego opracowania ram regulacyjnych dla licencjonowania i budowy pływającej elektrowni jądrowej Prodigy wyposażonej w reaktory SMR NuScale.

- W ramach umowy trzy firmy przygotują specyfikacje techniczne i dokumenty dotyczące rozważań regulacyjnych dla pływającej elektrowni jądrowej, który zostanie wykorzystany do dalszej interakcji z organami regulacyjnymi i potencjalnymi klientami – poinformował NuScale.

Firmy będą również „współpracować w celu oceny możliwości komercjalizacji, w których pływająca elektrownia jądrowa może być wykorzystywana jako pojedyncze źródło energii lub w połączeniu ze źródłami odnawialnymi lub do produkcji czystych paliw, takich jak wodór i amoniak, w sposób ekonomiczny i na skalę przemysłową”.

NuScale i Prodigy współpracują od 2018 roku w celu zbadania możliwości integracji modułów NuScale z pływającą elektrownią jądrową Prodigy i zakończyły fazy projektowania koncepcyjnego i oceny ekonomicznej.

Prodigy ogłosił również rozpoczęcie współpracy z Kanadyjską Komisją Bezpieczeństwa Jądrowego i jest w trakcie przygotowywania propozycji działań przedlicencyjnych dla swoich elektrowni.

W ramach najnowszego porozumienia, Kinectrics wniesie doświadczenie w zakresie licencjonowania i regulacji jądrowych, kwalifikacji sprzętu jądrowego, analizy środowiskowej, analizy bezpieczeństwa, oceny materiałów, analizy strukturalnej oraz projektowania i budowy lądowej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej.

Pływająca elektrownia jądrowa Prodigy będzie produkowana w stoczni i dostarczana drogą morską na miejsce eksploatacji. Oprócz elektryczności i ogrzewania wytwarzana przez nią energia może być również wykorzystana do produkcji pary technologicznej, wodoru i amoniaku oraz do odsalania lub oczyszczania wody.


Podziel się z innymi


Komentarze