Serwis informacyjny

KHNP powołało Team Korea w celu opracowania konkurencyjnej oferty budowy elektrowni jądrowych w Polsce

Data dodania: czwartek, 28 października 2021, autor: nuclear.pl

Korea Hydro & Nuclear Power powołało doświadczoną grupę ekspercką – Team Korea, której zadaniem jest przedstawienie optymalnej i zintegrowanej oferty dla programu polskiej energetyki jądrowej. Południowokoreański koncern planuje przedstawić swoją propozycję w pierwszym kwartale 2022 roku lub wcześniej, jednak o ostatecznym terminie złożenia oferty zadecydują rozmowy z polskim rządem.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy. Firma planuje zaproponowanie Polsce modelu reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Western European Nuclear Regulators Association. Rozwiązania technologiczne i możliwości KHNP w obszarze realizacji tego typu projektów doskonale sprawdziły się już w innym międzynarodowym projekcie, realizowanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Elektrowni Jądrowej Barakah.

- Dzięki bliskiej współpracy z lokalnymi partnerami oraz korzyściom wynikającym z koreańskiego doświadczenia i wiedzy w zakresie budowy elektrowni jądrowych i zarządzania projektami, projekt Barakah został ukończony zgodnie z budżetem oraz na czas. Dzięki temu jesteśmy również przekonani, że możemy złożyć kompleksową i preferencyjną ofertę odpowiadającą na potrzeby polskiego rządu – powiedział Jae Hoon Chung, Prezes i CEO w KHNP.

KHNP od ponad 50 lat z powodzeniem realizuje projekty elektrowni jądrowych zarówno w kraju (30 bloków), jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (4 bloki). Jednym z kluczowych elementów terminowej budowy najwyższej jakości elektrowni jądrowych jest solidny i zdywersyfikowany łańcuch dostaw. Firma posiada ugruntowane, partnerskie relacje z firmami, które dysponują światowej klasy technologią. Na potrzeby zagranicznych projektów budowy elektrowni KHNP tworzy specjalne zespoły o elastycznej strukturze, a także o uzupełniających się kompetencjach i doświadczeniu, które uwzględniają unikalne środowisko biznesowe danego kraju.

Zespół „Team Korea” sprawdził się już podczas realizacji projektu budowy elektrowni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. KHNP przewodzi konsorcjum „Team Korea”, w którego skład wchodzą takie firmy jak KEPCO Engineering & Construction, które zajmuje się projektowaniem dla inżynierii architektonicznej i komponentów oraz rozwiązaniami systemowymi do elektrowni jądrowych, Doosan Heavy Industries & Construction - główny dostawca sprzętu, KEPCO Nuclear Fuel - dostawca paliwa jądrowego oraz Daewoo Engineering & Construction.

Podobny zespół, wraz z KEPCO E&C, KNF, Doosan oraz Daewoo został powołany na potrzeby projektu nowego bloku jądrowego w czeskiej elektrowni Dukovany.

W przypadku programu polskiej energetyki jądrowej KHNP planuje w jak największym stopniu zaangażować polskie firmy. Wszystkie podmioty wchodzące w skład zespołu „Team Korea” będą ściśle współpracować i dzielić się swoim doświadczeniem z polskimi wykonawcami w celu zmaksymalizowania ich zaangażowania w projekt.

- Polska to dla nas ważny partner, z którym możemy nawiązać współpracę w zakresie rozwoju energetyki jądrowej na preferencyjnych warunkach. Polski rząd myśli również o inwestorach, którzy dołączą do tego projektu z konkretnym zaangażowaniem w ramach finansowania kapitałowego, które w naszej ofercie obejmie instytucja Export Credit Agency. Jestem przekonany, że przy pełnym wsparciu rządu Korei Południowej, w najbliższym czasie będziemy mogli przedstawić polskiemu rządowi konkurencyjną i atrakcyjną ofertę. Wybór Korei Południowej w ramach przejrzystego procesu z pewnością zaowocowałby wzrostem synergii w wysoce technologicznych gałęziach przemysłu, które przez ostatnie 30 lat potwierdziły inwestycje takich firm jak Samsung, LG czy Hyundai – dodaje Jae Hoon Chung.

Korea Południowa publicznie ogłosiła swój zamiar złożenia oferty budowy reaktora jądrowego w Polsce. Ponadto obydwa kraje ustaliły, że zacieśnią współpracę, by omawiać różne tematy związane z energetyką, w tym jądrową.

Republika Korei jest ważnym partnerem ekonomicznym dla Polski, stąd współpraca w obszarze energetyki jądrowej byłaby naturalnym krokiem do dalszego wzmocnienia relacji biznesowych. KHNP angażuje się w rozwijanie relacji z polskimi firmami. Dotychczas południowokoreańska spółka zidentyfikowała ponad 70 polskich podmiotów z branży inżynieryjnej, produkcji maszyn, budowlanej oraz energetycznej jako potencjalnych partnerów do uruchomienia budowy elektrowni jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze