Serwis informacyjny

Wydano zezwolenie na użytkowanie dla pierwszego bloku EJ Shin Hanul

Data dodania: wtorek, 13 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Południowokoreański dozór jądrowy poinformował o wyrażeniu warunkowej zgody na uruchomienie pierwszego bloku w Elektrowni Jądrowej Shin Hanul. Komitet Bezpieczeństwa Jądrowego (NSSC) wezwał jednak właściciela i operatora elektrowni - firmę Korea Hydro & Nuclear Power - do wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa.

Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Shin Hanul, fot. KHNP

Decyzja o budowie dwóch bloków APR-1400 w EJ Shin Hanul (ówcześnie Shin Ulchin) w Ulchin w prowincji Gyeongsangbuk (Gyeongsang Północny) zapadła w kwietniu 2009 roku, a kontrakty na dostawę głównych komponentów reaktora APR-1400 zostały podpisane w marcu 2010 roku. Po koniec lipca 2012 roku rozpoczęły się prace na budowie pierwszego bloku, a w czerwcu 2013 roku na budowie drugiego bloku. Pierwotnie przewidywano, że bloki zostaną oddane do komercyjnej eksploatacji odpowiednio w kwietniu 2017 roku i kwietniu 2018 roku.

W związku z opóźnieniami w realizacji prac załadunek paliwa w pierwszym bloku zaplanowano na czerwiec 2019 roku, jednakże został on opóźniony w oczekiwaniu na kontrole bezpieczeństwa NSSC oraz wydane nowe zalecenia będące następstwem wypadku w japońskiej Elektrowni Jądrowej Fukushima-Daiichi w 2011 roku. W maju 2020 roku przeprowadzono wstępną kontrolę urządzeń, a w okresie od czerwca do października zeszłego roku prowadzono wstępną weryfikację przez wyspecjalizowaną komisję.

Na posiedzeniu NSSC w dniu 9 lipca ogłoszono, iż blok pierwszy EJ Shin Hanul spełnia wymogi licencyjne i wydała zezwolenia na prowadzenie działalności, określając jednocześnie środki bezpieczeństwa, które należy zapewnić. W przeglądzie NSSC przeanalizowano szereg kwestii związanych z bezpieczeństwem, w tym działanie pasywnego katalitycznego rekombintora wodoru. NSSC zwróciła się również o zwiększenie środków przeciwko potencjalnym atakom terrorystycznym lub katastrofom lotniczym.


Podziel się z innymi


Komentarze