Serwis informacyjny

Szwedzi wzywają rząd do podjęcia decyzji w sprawie ostatecznego składowiska odpadów

Data dodania: piątek, 25 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

Szwedzka organizacja zajmująca się gospodarką odpadami promieniotwórczymi Svensk Kärnbränslehantering wezwała tamtejszy rząd do podjęcia decyzji w sprawie wniosku o budowę obiektu hermetyzacji wypalonego paliwa jądrowego i ostatecznego składowiska wraz z wnioskiem o rozbudowę istniejącego obiektu dla składowania odpadów nisko i średnioaktywnych.

Wizualizacja podziemnego składowiska, fot. SKB
Wizualizacja podziemnego składowiska, fot. SKB

SKB złożyła wnioski o budowę pierwszego w Szwecji obiektu do hermetyzacji i składowania wypalonego paliwa jądrowego do Urzędu ds. Bezpieczeństwa Radiacyjnego (SSM) w marcu 2011 roku. Wniosek dotyczy możliwości unieszkodliwiania 6 000 kapsuł zawierających 12 000 ton odpadów promieniotwórczych na głębokości około 500 metrów. SKB złożyła również wniosek o zwiększenie pojemności magazynowej tymczasowego składowiska Clab z obecnych 8 000 ton paliwa do 11 000 ton.

Wnioski zostały rozpatrzone przez SSM oraz Sąd ds. gruntów i środowiska a pozytywne opinie zostały przedstawione rządowi w styczniu 2018 roku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji rząd musiał się skonsultować z gminami Oskarshamn i Östhammar, a te zatwierdziły budowę odpowiednio w czerwcu 2018 roku i październiku 2020 roku.

Pilna decyzja w sprawie budowy ostatecznego składowiska i rozbudowy istniejącego tymczasowego jest wymagana ze względu na kończące się miejsce do przechowywania wypalonego paliwa ze szwedzkich elektrowni jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze