Serwis informacyjny

Irak planuje budowę w kraju elektrowni jądrowej

Data dodania: piątek, 11 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

Władze Iraku planują budowę w kraju elektrowni jądrowej, co powinno pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego. Pomimo tego, że Irak posiada drugie co do wielkości złoża ropy naftowej na świecie, kraj ten wciąż nie może zapewnić sobie stabilnych źródeł energii elektrycznej, co prowadzi do częstych awarii sieci, przerw w dostawach prądu i wywoływanych nimi niepokojami społecznymi.

Flaga Iraku
Flaga Iraku

Irak dysponuje obecnie źródłami o mocy 18,4 GWe, do sierpnia br. moc krajowych elektrowni ma wzrosnąć do 22 GWe, jednak jest to liczba znacznie mniejsza niż rzeczywiste zapotrzebowanie, które sięga 28 GWe (30 gigawatów w szczycie). Ponadto przewiduje się, że zapotrzebowanie na energię w kraju wzrośnie prawie dwukrotnie do 42 GWe do końca dekady.

Budowa elektrowni jądrowej o planowanej mocy 11 GWe mogłaby całkowicie rozwiązać ten problem, jednak realizacja projektu będzie obarczona znacznymi kosztami finansowymi i pewnymi problemami geopolitycznymi. Irackie władze zaczęły już szukać potencjalnych inwestorów i partnerów zdolnych do budowy ośmiu nowych bloków. Gotowość do udziału w projekcie wyrazili już Rosjanie i Koreańczycy. Przygotowano też listę 20 potencjalnych miejsc do budowy bloków.


Podziel się z innymi


Komentarze