Serwis informacyjny

Slovenské elektrárne osiągają kolejny kamień w celu uruchomienia 3. bloku EJ Mochovce

Data dodania: piątek, 14 maja 2021, autor: nuclear.pl

Operator słowackich elektrowni jądrowych Slovenské elektrárne poinformował, iż w dniu 13 maja 2021 roku Urząd Dozoru Jądrowego Republiki Słowackiej (ÚJD) wydał zezwolenie na uruchomienie 3. bloku Elektrowni Jądrowej Mochovce. Czynność ta została poprzedzona szeregiem przeglądów technicznych, testów i prób wszystkich układów i urządzeń, które potwierdziły gotowość bloku do fazy rozruchu fizycznego i energetycznego.

EJ Mochovce, fot. SE
EJ Mochovce, fot. SE

- Dzisiaj trzeci blok jest w pełni gotowy technicznie i zaczniemy wprowadzać paliwo do reaktora natychmiast po wejściu w życie zezwolenia - powiedział Branislav Strýček, dyrektor generalny Slovenské elektrárne.

Weryfikacja gotowości 3. bloku EJ Mochovce do eksploatacji obejmowała również dwie międzynarodowe inspekcje, a mianowicie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (misja Pre-OSART) oraz Światowego Stowarzyszenia Operatorów Elektrowni Jądrowych (misja WANO), w których udział wzięło kilkudziesięciu międzynarodowych ekspertów. Misje nie napotkały żadnych przeszkód, które uniemożliwiłyby uruchomienie trzeciego bloku i późniejszą bezpieczną i niezawodną eksploatację w najbliższych latach.

Slovenské elektrárne potwierdziło pomyślne spełnienie wszystkich testów i kryteriów niezbędnych do wydania pozwoleń i jest gotowe spełnić wszystkie warunki fizycznego i energetycznego rozruchu określone w pozwoleniach UJD. Dokładna data załadowania pierwszej partii paliwa jądrowego do reaktora zależy od wejścia w życie zezwolenia. Jednak paliwo to jest już przygotowane do załadunku w magazynie świeżego paliwa.

- Naszym głównym priorytetem przy uruchamianiu jednostki jest bezpieczeństwo i tak właśnie podejdziemy do kolejnej fazy rozruchu fizycznego i energetycznego. Mamy wieloletnie doświadczenie w eksploatacji bloków jądrowych i bardzo zdolny zespół słowackich ekspertów, którzy będą mieli pełną kontrolę nad całym procesem - poinformowano komunikacie.

Nowy blok jądrowy w Mochovcach będzie miał zainstalowaną moc elektryczną 471 MW, co pokryje około 13% całkowitego zapotrzebowania Słowacji na energię elektryczną. Po jego uruchomieniu Słowacja stanie się krajem samowystarczalnym pod względem dostaw energii elektrycznej, pierwszy raz od 2007 roku, od kiedy zmuszona jest importować energię elektryczną z zagranicy, w tym z Polski.

W realizacji projektu wzięło udział około 450 dostawców. W szczytowym okresie budowy na budowach Mochovce 3 i 4 pracowało prawie 7 000 osób, przepracowując dotychczas ponad 103 mln roboczogodzin.

Roczna produkcja 3. bloku pozwoli zaoszczędzić emisji 2,6 mln ton CO2, czyli mniej więcej tyle, ile emituje ponad milion samochodów osobowych i ciężarowych.


Podziel się z innymi


Komentarze