Serwis informacyjny

Energoatom i Westinghouse podpisały umowę na dostawę paliwa jądrowego do reaktorów WWER-440

Data dodania: piątek, 2 października 2020, autor: nuclear.pl

W dniu 30 września w Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podpisano porozumienie między Energoatom a Westinghouse na dostawę paliwa jądrowego do reaktorów WWER-440 w EJ Równe. Dokument został podpisany przez szefa Energoatom Petro Kotin oraz prezesa i dyrektora generalnego Westinghouse Patrick Fragman.

Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia
Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia

W podpisaniu umowy uczestniczyli także Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, szef dozoru jądrowego Ukrainy Hryhorij Plachkow oraz wiceprezes Energoatomu Herman Galushchenko.

Kontrakt przewiduje dostawy przez Westinghouse, od 2024 roku, zespołów paliwowych do reaktorów WWER-440 w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej do eksploatacji eksperymentalnej. Przewidziano również możliwość wyprodukowania części elementów zespołów paliwowych w ukraińskich zakładach Atomnergomash.

Odnosząc się do podpisania kontraktu, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę, że porozumienia zawarte między Energoatomem i Westinghouse są ostatnim krokiem w kierunku pełnej dywersyfikacji źródeł dostaw paliwa jądrowego na Ukrainę. - Umowa między Energoatom i Westinghouse jest kontynuacją owocnego 20-letniego partnerstwa między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi w zakresie dywersyfikacji dostaw paliw do ukraińskich elektrowni jądrowych i świadczy o nieustannym dążeniu naszego kraju do budowania własnego bezpieczeństwa energetycznego i niezależności – powiedział Zełenski.

Szef Energoatom Petro Kotin podziękował Wołodymyrowi Zełenskiemu za wszechstronne wsparcie energetyki jądrowej i wyraził zaufanie do dalszej owocnej współpracy pomiędzy Energoatom i Westinghouse. - Podejmujemy kolejny krok w programie dywersyfikacji paliwa jądrowego i jako pierwsi w Europie zaczynamy używać paliwa Westinghouse w blokach jądrowych WWER-440. To ważna decyzja nie tylko dla Ukrainy, ale także dla wszystkich krajów kontynentu europejskiego, które obsługują bloki WWER-440, ponieważ opiera się na europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego - powiedział szef Energoatomu.

- Cieszymy się, że Energoatom po raz kolejny udowodnił swoje zaufanie do jakości paliwa jądrowego Westinghouse – powiedział Patrick Fragman, zwracając uwagę na znaczący wkład ukraińskich ekspertów we wspólne prace nad wdrożeniem paliwa jądrowego Westinghouse dla ukraińskich elektrowni jądrowych. - Dzięki temu ważnemu porozumieniu kontynuujemy naszą pracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i skupiamy się na dalszej poprawie wydajności naszych produktów. Westinghouse ma również nadzieję pozostać strategicznym partnerem Energoatom w innych obiecujących projektach – dodał szef Westingouse

Patrick Fragman potwierdził również gotowość Westinghouse do wzięcia udziału w projekcie ukończenia trzeciego i czwartego bloku energetycznego Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. - Moglibyśmy uczestniczyć w tym projekcie - dotyczy to dostaw paliwa i niektórych innych systemów, takich jak zautomatyzowane systemy sterowania procesami, jeśli Energoatom uzna takie propozycje za korzystne dla siebie i dla kraju - powiedział prezes Westinghouse.

Ponadto strony podpisały protokół ustaleń w sprawie rozwoju współpracy pomiędzy Westinghouse a Atomenergomash, w temacie możliwości produkcji komponentów paliwowych przez Atomenergomash dla Westinghouse również dla rynków poza Ukrainą a także zwiększenie asortymentu produkowanych komponentów czy produkcja sprzętu do badania zespołów.


Podziel się z innymi


Komentarze