Serwis informacyjny

Projekt Hinkley Point C osiąga kolejny kamień milowy zgodnie z harmonogramem

Data dodania: piątek, 5 czerwca 2020, autor: nuclear.pl

Pracownicy budujący elektrownię jądrową Hinkley Point C zakończyli betonowanie 49 000 tonowej płyty fundamentowej wyspy reaktorowej drugiego bloku elektrowni zgodnie z harmonogramem prac ustalonym ponad cztery lata temu.

Betonowanie płyty fundamentowej 2 bloku HCP, fot. EDF Energy
Betonowanie płyty fundamentowej 2 bloku HCP, fot. EDF Energy

Zakończona właśnie płyta fundamentowa wyspy jądrowej była betonowana w pięciu etapach i stanowi wspólny fundament dla budynku reaktora i czerech budynków pomocniczych. Etap, zwany jako „J-zero” został osiągnięty w niecały rok po zakończeniu budowy płyty fundamentowej dla pierwszego bloku w czerwcu 2019 roku.

W czasie realizacji prac na drugim bloku skorzystano z doświadczeń zdobytych podczas budowy pierwszego, identycznego bloku - co doprowadziło do znacznego wzrostu wydajności prac.

Kluczową innowacją stosowaną podczas budowy Hinkley Point C jest prefabrykacja i montaż scalonych już dużych elementów konstrukcji. Rozwiązanie to stanowi obecnie nowy rosnący trend w budownictwie globalnym. Prefabrykowanie i montaż dużych elementów konstrukcji poprawia jakość i zmniejsza ryzyko opóźnień harmonogramu. Spawanie i kontrola spawów przeprowadzane w zakładach w stałych warunkach pracy niezależnych od pogody pomaga zachować jakość przy poprawie bezpieczeństwa i wydajności pracy.

Doświadczenia zdobyte podczas budowy HPC mają być wykorzystywane również podczas planowanej budowy kolejnych jednostek EPR w elektrowni jądrowej Sizewell C w Suffolk.

Elektrownia jądrowa Hinkley Point C (HPC) o całkowitej mocy 3200 MWe, składająca się z dwóch bloków wyposażonych w reaktory EPR, budowana jest w Somerset w Anglii. Wybrana lokalizacja jest jedną z ośmiu proponowanych lokalizacji przez rząd brytyjski w 2010 roku. W listopadzie 2012 roku udzielono pozwolenia na budowę elektrowni jądrowej a w dniu 28 lipca 2016 roku zarząd EDF zatwierdził projekt jej budowy.

Zgodnie z umową zawartą w październiku 2015 roku firma China General Nuclear objęła 33,5% udziałów w projekcie budowy EJ Hinkley Point C prowadzonym przez EDF Energy. Będzie to pierwsza nowa elektrownia jądrowa, która zostanie zbudowana w Wielkiej Brytanii od ponad 20 lat i zapewni około 7% energii elektrycznej kraju. Pierwszy z dwóch reaktorów EPR ma zostać uruchomiony pod koniec 2025 roku.

Parę dni temu firma EDF Energy ogłosiła, że złożyła wniosek do Inspektoratu Planowania o wydanie zezwolenia na budowę Elektrowni Jądrowej Sizewell C na wybrzeżu Suffolk w Anglii. Elektrownia jądrowa Sizewell C będzie niemal kopią Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C jednakże będzie tańsza i koszt jej budowy ma wynieść około 18 miliardów GBP wobec planowanego kosztu HPC w wysokości od 21,5 do 22,5 miliardów GBP.


Podziel się z innymi


Komentarze