Serwis informacyjny

EDF Energy przedstawił plany dotyczące budowy Sizewell C

Data dodania: czwartek, 4 czerwca 2020, autor: nuclear.pl

Firma EDF Energy ogłosiła, że złożyła wniosek do Inspektoratu Planowania o wydanie zezwolenia na budowę Elektrowni Jądrowej Sizewell C na wybrzeżu Suffolk w Anglii. Jak poinformowała francuska firma, wniosek złożono po czterech turach konsultacji publicznych rozpoczętych w 2012 roku.

Wizualizacja EJ Sizewell C, fot. EDF Energy
Wizualizacja EJ Sizewell C, fot. EDF Energy

Elektrownia jądrowa Sizewell C będzie niemal kopią Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C (HPC), którą EDF Energy buduje w Somerset i podobnie jak HPC po uruchomieniu działalności komercyjnej będzie w stanie dostarczyć 7% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. EDF Energy zapowiedział, że koszt budowy EJ Sizewell C wyniesie około 18 miliardów GBP i będzie tańszy niż budowa EJ HPC, której szacunkowy koszt wynosi od 21,5 do 22,5 miliardów GBP.

Po zakończeniu budowy EJ Sizewell C dostarczy „zawsze dostępną, niskoemisyjną energię elektryczną wyprodukowaną w Wielkiej Brytanii” do około sześciu milionów domów i pozwoli uniknąć emisji 9 milionów ton CO2 w porównaniu do wyprodukowania 3,2 GW energii elektrycznej ze źródeł gazowych. Elektrownia będzie również wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii i poprawi bezpieczeństwo kraju poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na import energii.

W czasie prowadzenia prac budowlanych stworzone zostanie 25 000 miejsc pracy i 1000 staży, z czego do 70% trafi do brytyjskich firm. Po uruchomieniu elektrownia będzie zatrudniać 900 osób na stanowiskach wymagających wysokich kwalifikacji.

Humphrey Cadoux-Hudson, dyrektor zarządzający Sizewell C, powiedział, że projekt ożywi gospodarkę po pandemii. - Zapewni tysiące wysoko kwalifikowanych miejsc pracy w Suffolk dla kadry i długoterminowe zatrudnienie oraz wzmocni łańcuch dostaw dla energetyki jądrowej w całym kraju - powiedział.

Zgodnie ze strategiczną umową inwestycyjną podpisaną w październiku 2016 roku China General Nuclear (CGN) zgodziła się przejąć 33,5% udziałów w projekcie HPC, a także wspólnie przygotować projekty nowych elektrowni jądrowych w Sizewell i Bradwell w Essex. Elektrownie Jądrowe HPC i Sizewell C będą oparte na francuskiej technologii reaktorów EPR, natomiast elektrownia Bradwell będzie wyposażona w chińską konstrukcję HPR1000 (Hualong One).


Podziel się z innymi


Komentarze