Serwis informacyjny

Koniec 2019 roku przyniósł zamknięcie trzech europejskich bloków jądrowych

Data dodania: poniedziałek, 30 grudnia 2019, autor: nuclear.pl

Pomimo chwytliwych haseł głoszonych m.in. przez przywódców europejskich państw o pilnej konieczności podjęcia zdecydowanych działań na rzecz klimatu, m.in. podczas ostatniego COP25 w Madrycie, końcówka grudnia przyniosła zamknięcie trzech kolejnych bloków jądrowych w trzech europejskich krajach.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

Niestety głoszone hasła przejścia na zasilanie systemu elektroenergetycznego Europy w 100% źródłami odnawialnymi stało się najnowszą modą i dominuje we współczesnym dyskursie. Jednak wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych nie rośnie wystarczająco szybko, aby utrzymać globalne ocieplenie w granicach celów określonych w porozumieniu paryskim. Źródła słoneczne i wiatrowe nie są stabilne a magazynowanie energii wciąż nie jest ciągle możliwe na dużą skalę, aby uzyskać zasilanie z nich przez kilka dni - nie mówiąc już o tygodniach. Tymczasem nowoczesna gospodarka wymaga niezawodnych źródeł energii.

Paradoksem stała się sytuacja, w której zwolennicy 100% OZE silnie wspierają jako remedium na niestabilność źródeł odnawialnych możliwość wspomagania ich przez źródła gazowe, jednakże takie rozwiązanie nie jest kierunkiem do osiągnięcia niskoemisyjnej przyszłości. Od ponad 50 lat emisje gazów cieplarnianych z paliw kopalnych, a do takich należy również gaz, rosną i stały się najszybciej rosnącym źródłem emisji gazów cieplarnianych. To z kolei przyczyniło się do największego globalnego wzrostu emisji CO2 z paliw kopalnych w ostatnim czasie.

Tymczasem elektrownie jądrowe są najpewniejszym, najbardziej stabilnym, najbezpieczniejszym źródłem generacji czystej energii elektrycznej. Z opublikowanego w 2014 roku raportu IPCC wynika iż, średnia emisja CO2 uwzględniająca cały cykl paliwowy dla energetyki jądrowej wynosi 12 g/kWh, przy 11 g/kWh dla energetyki wiatrowej, 45 g/kWh dla energetyki słonecznej, 490 g/kWh dla gazu i 820 g/kWh dla węgla.

Pierwszą z zamkniętych jednostek była pracująca przez 47 lat Elektrownia Jądrowa Mühleberg w Szwajcarii. BKW, właściciel elektrowni, ogłosił pod koniec 2013 roku, że blok zostanie na stałe zamknięty w 2019 roku zamiast wcześniej planowanego 2022 roku z powodu „niepewności związanej z trendami politycznymi i regulacyjnymi”. Przedsiębiorstwo ogłosiło w marcu 2016 roku, że elektrownia zostanie odłączona od sieci w dniu 20 grudnia 2019 roku. Blok wyposażony w wodny reaktor wrzący BWR o mocy 372 MWe rozpoczął komercyjną działalność w 1972 roku. Od tego czasu wyprodukował on około 130 TWh energii elektrycznej, zapewniając około 5% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jest to pierwsza, nie licząc eksperymentalnej elektrowni jądrowej Lucens, szwajcarska elektrownia jądrowa, która została wycofana z eksploatacji. Koszty likwidacji i unieszkodliwiania wynoszą 3 mld CHF (3 mld USD), z czego 80% jest już pokryte. Pozostałe 20% zostanie poniesione do 2126 roku i zostanie pokryte z dalszych wkładów funduszu i zysków elektrowni.

W dniu dzisiejszym o godz. 9.00 po 47 latach eksploatacji zamknięto blok 2 w EJ Ringhals w Szwecji. Jak poinformował Vattenfall ostateczne wyłączenie reaktora wodnego ciśnieniowego PWR o mocy 807 MWe rozpoczęło się już we wrześniu, kiedy to rozpoczęto w fazę zwaną „wybiegiem”. Oznacza to, że moc reaktora spada wraz ze spadkiem energii w paliwie – poinformował Vattenfall. W listopadzie moc bloku spadła poniżej 50%, a jedna z turbin została wycofana z eksploatacji. W dniu 30 grudnia wyłączoną drugą z turbin, zaprzestając tym produkcji energii elektrycznej. Uruchomiony w 1975 roku blok wyprodukował od tego czasu około 215 TWh czystej energii elektrycznej. W przyszłym roku Vattenfall planuje również zamknięcie bloku 1 EJ Ringhals.

W dniu wczorajszym w wielu miastach Szwecji odbyły się demonstracje przeciwko zamykaniu szwedzkich elektrowni jądrowych. Podobna demonstracja miała miejsce również w niemieckim mieście Philippsburg w Badenii-Wirtembergii, gdzie wśród 100 osobowej grupy demonstrantów można było znaleźć również polskich aktywistów z FOTA4Climate.

Grupa polskich, holenderskich i niemieckich aktywistów protestowała przeciwko zamknięciu bloku 2 EJ w Philippsburgu. Przekazany do komercyjnej eksploatacji w 1985 roku blok wyposażony w reaktor wodny ciśnieniowy PWR o mocy 1392 MWe wyprodukował ponad 350 TWh energii elektrycznej.


Podziel się z innymi


Komentarze