Serwis informacyjny

Zakończono betonowanie płyty fundamentowej pierwszego bloku EJ Hinkley Point C

Data dodania: niedziela, 30 czerwca 2019, autor: nuclear.pl

Zakończono budowę betonowej płyty fundamentowej wyspy jądrowej pierwszej z dwóch jednostek EPR w elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Somerset w Anglii. Ten ważny kamień milowy nastąpił w chwili, gdy Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego wezwała rząd Wielkiej Brytanii do wsparcia budowy kolejnych nowych bloków jądrowych.

Betonowanie płyty fundamentowej HCP, fot. EDF Energy
Betonowanie płyty fundamentowej HCP, fot. EDF Energy

Jak poinformowało EDF Energy, wylanie ostatnich 9000 metrów sześciennych betonu było największym betonowaniem w Wielkiej Brytanii, pokonując rekord ustanowiony podczas budowy wieżowca Shard w Londynie. Zbrojona 5 000 ton stali płyta fundamentowa była budowana przez brytyjsko-francuskie konsorcjum Bouygues-Laing O'Rourke przez sześć miesięcy.

- Zakończenie płyty fundamentowej dla pierwszego reaktora, nazywanej jako „J-zero”, oznacza, że budowa budynków wyspy jądrowej nad ziemią może teraz rozpocząć się na dobre - przekazał EDF Energy.

Budowa drugiego z dwóch bloków EJ Hinkley Point C jest również prowadzona i wobec identycznego projektu już zauważalna jest możliwość poprawy jej wydajności. - Dobry postęp i poprawa wydajności oznaczają, że drugi reaktor Hinkley Point C osiągnie swój własny moment „J-zero” w czerwcu 2020 roku - przekazano w komunikacie.

Zgodnie z umową zawartą w październiku 2015 roku firma China General Nuclear objęła 33,5% udziałów w projekcie budowy EJ Hinkley Point C prowadzonym przez EDF Energy. Będzie to pierwsza nowa elektrownia jądrowa, która zostanie zbudowana w Wielkiej Brytanii od ponad 20 lat i zapewni około 7% energii elektrycznej kraju. Pierwszy z dwóch reaktorów EPR ma zostać uruchomiony pod koniec 2025 roku.

Minister ds. energii i czystego rozwoju Chris Skidmore podpisał przepisy prawne nakładające na Wielką Brytanię obowiązek redukcji wszystkich emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 roku. Poprzednim cel zakładał co najmniej 80% redukcji w stosunku do poziomów z 1990 roku.

- Niezawodna niskoemisyjna produkcje energii elektrycznej prze Hinkley Point C odegra istotną rolę w pomocy Wielkiej Brytanii w walce z kryzysem klimatycznym - powiedział EDF Energy. - Dzięki dużemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii umożliwi to emisję „zerową netto” i pomoże Wielkiej Brytanii w zapewnieniu przystępnych cenowo i bezpiecznych dostaw energii elektrycznej. Innowacje i możliwość transferu umiejętności i doświadczenia z Hinkley Point C oznaczają że proponowany niemal identyczny projekt w Sizewell C może być znacznie tańszy w budowie i finansowaniu, a kolejne projekty takiej jak Bradwell B czy inne również na tym skorzystają – zauważono.

- To ogromne osiągnięcie dla Hinkley Point C i ważny kamień milowy dla brytyjskiego przemysłu budowy nowych elektrowni jądrowych, który - jako niskoemisyjne źródło energii elektrycznej - jest kluczem do realizacji naszego ambitnego celu dotyczącego zerowej emisji do 2050 roku - powiedział Andrew Stephenson Minister ds. energii jądrowej, w czasie wizyty na placu budowy.

- W związku z zakończeniem do 2030 roku pracy całej naszej obecną floty jądrowej, która generuje 20% naszej energii elektrycznej, potrzebujemy nowych mocy wytwarzających czystą, bezpieczną i niezawodną energii. Jak pokazuje Hinkley Point C, nowe elektrownie jądrowe tworzą tysiące miejsc pracy zarówno w zakresie budowy, jak i eksploatacji, zapewniają bezpieczeństwo dostaw i stymulują wzrost w całym kraju, przynosząc korzyści wszystkim - powiedział Tom Greatrex, dyrektor naczelny brytyjskiego Stowarzyszenia Przemysłu Nuklearnego.

W liście do Sekretarza ds. biznesu i energii Grega Clarka, Konfederacja Przemysłu Brytyjskiego (CBI) przekazała, że Wielka Brytania powinna zbudować nowe elektrownie jądrowe i rozwinąć technologię wychwytywania dwutlenku węgla, aby osiągnąć rządowy cel zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Organizacja branżowa określiła szereg priorytetów w celu obniżenia emisyjności gospodarki brytyjskiej i wezwała rząd do wykorzystania przyszłej białej księgi energetycznej, aby uzyskać większą jasność jej wizji.

- CBI postrzega ważną rolę nowych elektrowni jądrowych w ramach zróżnicowanego, niskoemisyjnego miksu energetycznego - czytamy w liście podpisanym przez dyrektora generalnego CBI Carolyn Fairbairn. - Popieramy wysiłki zmierzające do zbudowania nowych elektrowni jądrowych w odpowiedniej cenie i przystępnej cenie dla konsumentów i wzywamy rząd do zbadania propozycji mechanizmów finansowania, takich jak regulowany model bazy aktywów. Robienie tego w odpowiednim czasie może zmaksymalizować potencjalne oszczędności kosztów w porównaniu do Hinkley Point C.

CBI wezwał rząd do rozważenia wsparcia dla innowacyjnych technologii jądrowych, takich jak małe reaktory modułowe. - Uważamy, że takie środki mogą zachęcić do inwestowania zarówno kapitału zagranicznego, jak i krajowego w nowe projekty jądrowe, które mogą pomóc nam w osiągnięciu celów redukcji emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii, przy jednoczesnym korzystaniu z przemysłowych i ekonomicznych korzyści rodzimego budownictwa jądrowego - przekazano w liście.

Źródło: WNN, EDF Energy


Podziel się z innymi


Komentarze