Serwis informacyjny

Konsorcjum Areva-Siemens ponownie zaktualizuje harmonogram budowy Olkiluoto 3

Data dodania: sobota, 13 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Dostawca instalacji, konsorcjum Areva-Siemens, przeprowadzi przegląd harmonogramu oddania bloku 3 w EJ Olkiluoto i zaktualizowany harmonogram dostarczy do Teollisuuden Voima Oyj (TVO) w czerwcu.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa Olkiluoto w Finlandii, fot. Portal nuclear.pl

Rozległe prace modyfikacyjne prowadzone na budowanym bloku 3 na początku tego roku nie przebiegały zgodnie z harmonogramem ogłoszonym przez dostawcę w listopadzie 2018 roku. Zgodnie z informacjami otrzymanymi od konsorcjum przez TVO paliwo nie zostanie zainstalowane w reaktorze co najmniej przed końcem sierpnia.

Zgodnie z harmonogramem przedstawionym w listopadzie 2018 roku, paliwo jądrowe miało zostać załadowane do reaktora w czerwcu 2019 roku. Pierwsze połączenie z siecią planowane było na październik 2019 roku, a rozpoczęcie regularnej produkcji energii elektrycznej od stycznia 2020 roku.

- Choć aktualizacja harmonogramu ogłoszona przez dostawcę instalacji na tym etapie jest oczywiście rozczarowaniem, ważne jest, aby testy rozruchowe były wykonywane z najwyższą starannością. Będziemy dysponować nowoczesną i bezpieczną instalacją, a ostatnie etapy jej realizacji będą realizowane we współpracy z dostawcą technologii - powiedział Jouni Silvennoinen, dyrektor projektu OL3 w TVO.

Konsorcjum generalnego wykonawcy OL3 buduje blok w ramach kontraktu „pod klucz” w zryczałtowanej cenie. W skład konsorcjum wchodzą firmy AREVA GmbH, AREVA NP SAS i Siemens AG, które są odpowiedzialne solidarnie za zobowiązania wynikające z umowy do końca okresu gwarancyjnego.

Budowany w Finlandii od maja 2005 roku, blok wyposażony w reaktor EPR o mocy 1750 MWe, jest pierwszym tego typu blokiem, którego budowę rozpoczęto na świecie. Drugim jest blok nr 3 we francuskiej EJ Flamanville – jego komercyjne uruchomienie jest planowane na 2020 rok. Kolejne bloki EPR budowane były w Chinach (bloki 1 i 2 w EJ Taishan) odpowiednio od 2009 i 2010 roku, przy czym blok 1 został oddany do eksploatacji jako pierwszy na świecie EPR w 2018 roku, uruchomienie drugiego jest planowane na ten rok. Od 2018 roku budowane są również 2 bloki EPR w EJ Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii.


Podziel się z innymi


Komentarze