poprzednie « wiadomości (1451-1460) z 3825 » następneenergetyka
Pierwszy blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej Białorusi ma zostać oddany do komercyjnej eksploatacji w lutym 2021 roku, a drugi blok - w maju 2022 roku - podały służby prasowe Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi, będące izbą niższą białoruskiego parlamentu.
czytaj więcejnauka
W dniach 22-23 października 2020 roku, w trybie on-line, odbyła się kolejna edycja polsko-japońskiego seminarium HTGR. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Japońską Agencję Energii Atomowej (JAEA) i Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w wyniku wcześniejszej umowy o współpracy w zakresie rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem (HTGR).
czytaj więcejenergetyka
Pomimo podpisanych w ostatnim miesiącu przez USA z Polską i Rumunią umów o współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w tych krajach, Francja nie odpuszcza i podpisuje podobne porozumienie z Rumunią oraz kontynuuje rozmowy z Polską.
czytaj więcejbezpieczeństwo
Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka powołał członków Rady ds. bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej kolejnej kadencji. Członkowie Rady będą opiniować niektóre działania PAA, w tym decyzje Prezesa w zakresie licencjonowania obiektów jądrowych.
czytaj więcejzastosowania
W celu podboju Arktyki oraz całorocznego funkcjonowania Północnej Drogi Morskiej, stanowiącej fragment Przejścia Północno-Wschodniego, Rosja poza prowadzoną już budową pięciu lodołamaczy o napędzie jądrowym projektu 22220 "Arktika" zbuduje kolejne trzy w ramach projektu 10510 "Lider".
czytaj więcejbezpieczeństwo
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zatwierdził raport z okresowej oceny bezpieczeństwa (PSR, z ang. Periodic Safety Review) reaktora badawczego MARIA. Ocena okresowa została wykonana przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych. PSR jest jednym z narzędzi służącym poprawie bezpieczeństwa jądrowego w odniesieniu do obiektów jądrowych.
czytaj więcejenergetyka
W ciągu 18 miesięcy czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce – to jedno z głównych postanowień polsko-amerykańskiej umowy, którą podpisał w imieniu rządu RP Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM. Umowa dotyczy współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
czytaj więcejenergetyka
W Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II w Rosji przeprowadzono próbny rozruch turbiny bloku energetycznego nr 2 wyposażonego w reaktor WWER-1200. Specjaliści uruchomili turbinę na biegu jałowym i stopniowo zwiększali liczbę obrotów do wartości projektowych, czyli 3000 obrotów na minutę.
czytaj więcejenergetyka
Sekretarz stanu w KPRM Piotr Naimski oraz sekretarz energii Stanów Zjednoczonych, Dan Brouillette podpisują strategiczną umowę o polsko-amerykańskiej współpracy w celu rozwoju Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. Trzydziestoletnia umowa to wzmocnienie strategicznego partnerstwa obu państw, ale także dostęp do czystej energii, bezpieczeństwo dostaw, ale także długofalowy rozwój gospodarczy i znaczący skok technologiczny dla naszego kraju.
czytaj więcejenergetyka
W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1451-1460) z 3825 » następne