Serwis informacyjny

Rozruch turbiny 2. bloku Leningradzkiej EJ II

Data dodania: czwartek, 22 października 2020, autor: nuclear.pl

W Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II w Rosji przeprowadzono próbny rozruch turbiny bloku energetycznego nr 2 wyposażonego w reaktor WWER-1200. Specjaliści uruchomili turbinę na biegu jałowym i stopniowo zwiększali liczbę obrotów do wartości projektowych, czyli 3000 obrotów na minutę.

Maszynownia 2. bloku Leningradzkiej EJ, fot. Rosatom
Maszynownia 2. bloku Leningradzkiej EJ, fot. Rosatom

- Rozruch turbiny jest jednym z kluczowych działań przygotowujących blok do rozpoczęcia wytwarzania energii elektrycznej – powiedział Aleksandr Belyaev, główny inżynier Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej. Pierwsza para została podana na turbinę przy mocy reaktora 30%. Tym samym turbina i reaktor nowego bloku po raz pierwszy rozpoczęły wspólną pracę. - Nie ma uwag co do pracy urządzeń: wszystko działa zgodnie z parametrami termomechanicznymi, co pozwala nam na uruchomienie programu testowania turbiny na biegu jałowym – zauważył Belyaev.

Przypomnijmy, że rozruch bloku energetycznego nr 2 w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II rozpoczął się 19 lipca 2020 roku, kiedy to podczas pierwszego etapu fizycznego rozruchu reaktora do zbiornika reaktora załadowano pierwszy zespół paliwowy ze świeżym paliwem jądrowym. Obecnie moc reaktora jest stopniowo zwiększana do 35-40%.

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzony szereg testów urządzeń i układów technologicznych przewidzianych programem rozruchu. Następnie blok energetyczny zostanie zsynchronizowany z siecią energetyczną i rozpocznie dostarczanie do niej pierwszych kilowatogodzin energii elektrycznej.

Przekazanie bloku z reaktorem WWER-1200 do komercyjnej eksploatacji planowane jest na 2021 rok. Nowy blok zastąpi wycofywany z eksploatacji, po 45 latach pracy, 2 blok Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej wyposażony w reaktor RBMK-1000.


Podziel się z innymi


Komentarze