Serwis informacyjny

PPEJ: W poniedziałek dojdzie do podpisania umowy o współpracy między rządami Polski i USA

Data dodania: niedziela, 18 października 2020, autor: nuclear.pl

W poniedziałek, na marginesie 5. szczytu Inicjatywy Trójmorza, dojdzie do rozmowy pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego z sekretarzem energii USA Danem Brouillette – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem rozmowy, która będzie miała charakter zdalny, będzie polsko-amerykańska umowa o partnerstwie na rzecz rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Trzecie spotkanie amerykańsko-polskiego dialogu strategicznego w dziedzinie energii, fot. US DoE
Trzecie spotkanie amerykańsko-polskiego dialogu strategicznego w dziedzinie energii, fot. US DoE

5. szczyt Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w poniedziałek w Tallinie. Spotkaniu przywódców 12 państw członkowskich Inicjatywy przewodniczyć będzie estońska Prezydent Kersti Kaljulaid. Z powodu sytuacji pandemicznej spotkanie będzie miało częściowo charakter zdalny. Do stolicy Estonii poza Prezydentem Andrzejem Dudą przyjedzie jeszcze Prezydent Bułgarii Rumen Radew (Sofia obejmie przewodnictwo w pracach Trójmorza). Przedstawiciele pozostałych krajów Trójmorza wezmą udział w spotkaniu poprzez połączenia internetowe.

Jak zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP, na marginesie szczytu podczas wideorozmowy z Piotrem Naimskim sekretarz Brouillette podpisze umowę międzyrządową o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.

– Po otrzymaniu egzemplarzy umowy podpisanych przez stronę amerykańską, jeszcze w tym tygodniu zostanie ona podpisana w imieniu Polski przez ministra Naimskiego – dodał. Zaznaczył, że umowa zacznie obowiązywać po wymianie not dyplomatycznych, stwierdzających spełnienie przez obie umawiające się strony wymagań dla jej wejścia w życie.

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. – W tym czasie czołowe amerykańskie firmy sektora cywilnej energetyki jądrowej przeprowadzą prace przygotowawcze i projektowe w zakresie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Równolegle przedstawiciele obu rządów, wspólnie z amerykańskimi instytucjami finansowymi, przygotują opcje finansowania dla Programu – stwierdził min. Szczerski.

Kwestia współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych w zakresie energetyki jądrowej była podejmowana w czasie czerwcowego spotkania w Białym Domu Prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Prezydent Duda zapowiedział wtedy, że w najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce. Prezydent USA powiedział z kolei, że Stany Zjednoczone pracują nad ukończeniem umów, aby umożliwić rozwój polskich elektrowni jądrowych.

W październiku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji rządowego programu wieloletniego „Program polskiej energetyki jądrowej”, przedłożoną przez ministra klimatu. Celem PPEJ jest budowa oraz oddanie do eksploatacji w Polsce elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o sprawdzone, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III+.

Z w PPEJ harmonogramu wynika, iż wybór technologii dla projektu miałby nastąpić w przyszłym roku, natomiast uzyskanie decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej dla EJ1 (zatwierdzenie wyboru lokalizacji EJ1) oraz podpisanie umowy z dostawcą technologii i głównym wykonawcą EPC w 2022 roku.

Na wydanie zezwolenia na budowę EJ1 przez Prezesa PAA oraz uzyskanie pozwolenia na budowę i rozpoczęcie budowy EJ1 musielibyśmy poczekać odpowiednio do 2025 i 2026 roku, a na wydanie zezwolenia na rozruch, rozruch jądrowy i synchronizację poszczególnych bloków EJ1 – odpowiednio do 2032, 2034 i 2036 roku. Oddanie do komercyjnej eksploatacji miałoby więc nastąpić dla poszczególnych bloków EJ1 w latach: 2033, 2035, 2037. Budowa bliźniaczej EJ2 rozpoczęłaby się w 2032 roku a jej poszczególne bloki zostałyby przekazane do komercyjnej eksploatacji - odpowiednio w latach: 2039, 2041, 2043.

Żródło: prezydent.pl, nuclear.pl


Podziel się z innymi


Komentarze