Serwis informacyjny
Uruchomienie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej przesunięto na luty 2021
Data dodania: czwartek, 29 października 2020, autor: nuclear.pl
Pierwszy blok Białoruskiej Elektrowni Jądrowej Białorusi ma zostać oddany do komercyjnej eksploatacji w lutym 2021 roku, a drugi blok - w maju 2022 roku - podały służby prasowe Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi, będące izbą niższą białoruskiego parlamentu.
Według serwisu prasowego Izby Reprezentantów białoruscy posłowie na środowym posiedzeniu przyjęli dwa projekty ustaw o ratyfikacji zmian w umowach z Federacją Rosyjską o współpracy przy budowie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej. Pierwszy z nich to projekt ustawy o ratyfikacji protokołu o zmianie umowy międzyrządowej z Federacją Rosyjską o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej na terytorium Białorusi, drugi to projekt ustawy o ratyfikacji protokołu o zmianie białorusko-rosyjskiej umowy o udzieleniu kredytu eksportowego na budowę elektrowni jądrowej.
- Przesuwa się uruchomienie Białoruskiej Elektrowni Jądrowej: pierwszy blok - od grudnia 2019 do lutego 2021, drugi blok - od 2020 do maja 2022. W celu zapewnienia możliwości pełnego wykorzystania środków kredytowych podpisano protokół wydłużający o dwa lata okres dostępności kredytu, okres karencji w spłacie, a co za tym idzie okres kredytowania – przekazano w komunikacie. Poinformowano również o uzgodnieniu zmniejszenia oprocentowania udzielonego na budowę elektrowni kredytu do 3,3% w skali roku.
Władze Białorusi poinformowały także o przedłożeniu do akceptacji MAEA krajowego raportu w sprawie wdrożenia "Wspólnej Konwencji bezpieczeństwa w postępowaniu z wypalonym paliwem jądrowym i bezpieczeństwie w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi".
- Raport krajowy zawiera wykaz obiektów prowadzących działalność w zakresie postępowania z wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi na Białorusi, informacje o polityce i praktyce państwa w tym zakresie, podstawy prawne, realizację zaleceń po uwzględnieniu poprzedniego raportu oraz inne informacje. Dokument obejmuje działania w okresie 2017-2020 - poinformował w środę Departament Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych (Gosatomnadzor).
Raport opracowany przez Gosatomnadzor we współpracy z innymi zainteresowanymi agencjami rządowymi, będzie podlegał przeglądowi i zatwierdzeniu przez MAEA podczas kolejnego przeglądu krajowych raportów zaplanowanego na maj-czerwiec 2021 roku w Wiedniu.