Serwis informacyjny

Francuzi będą walczyć o kolejne projekty w Europie

Data dodania: środa, 28 października 2020, autor: nuclear.pl

Pomimo podpisanych w ostatnim miesiącu przez USA z Polską i Rumunią umów o współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w tych krajach, Francja nie odpuszcza i podpisuje podobne porozumienie z Rumunią oraz kontynuuje rozmowy z Polską.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Podczas poniedziałkowego spotkania Premiera Rumunii Ludovica Orbana z premierem Republiki Francuskiej Jeanem Castexem doszło do podpisania deklaracji woli współpracy w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej, której celem jest m.in. współpraca „z partnerami strategicznymi” przy budowie bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavoda oraz modernizacja bloku nr 1.

- Jest to niezwykle ważny dokument, który ustanawia ramy dla wzmocnienia stosunków między Francją i Rumunią we wszystkich praktycznie obszarach działalności w nadchodzącym okresie, z obopólnymi korzyściami – powiedział Premier Orban, wyjaśniając że najnowsza wersja określa plan działania na następne cztery lata i ma na celu wzmocnienie współpracy w zakresie działalności gospodarczej, obronności, energii, cywilnej energii jądrowej, infrastruktury, rolnictwa, komunikacji i kultury.

Projekt porozumienia w zakresie współpracy i rozwoju energetyki jądrowej został podpisany również przez Rumunię i USA. Określone w porozumieniu, podpisanym w Waszyngtonie w dniu 9 października 2020 roku przez amerykańskiego sekretarza ds. energii Dana Brouillette oraz rumuńskiego ministra gospodarki, energii i rozwoju biznesu Virgila Popescu obszary współpracy miałyby obejmować ukończenie bloków 3 i 4 w Elektrowni Jądrowej Cernavoda oraz remont bloku 1. Porozumienie zakłada także współpracę w takich obszarach, jak dozór jądrowy, wymiana między laboratoriami badawczymi a uniwersytetami, szkolenie personelu oraz badania i rozwój. Przewiduje również współpracę przy rozwoju małych reaktorów modułowych SMR w Rumunii. Rząd USA wyraził swoje zainteresowanie zbadaniem potencjału instytucji finansowych w celu wsparcia finansowania tych projektów.

Francuzi wyrażają również cały czas zainteresowanie programem jądrowym w Polsce. Oficjalnie zostało to wyrażone podczas pierwszego spotkania polsko-francuskiego komitetu ds. energetyki jądrowej, które miało miejsce w Ministerstwie Klimatu 14 września br. W spotkaniu, któremu przedodniczył wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu, francuskiego Ministerstwa Ekologii i koncernu EDF z dyrektorem wykonawczym EDF, prezesem SFEN oraz GIFEN Xavier’em Ursat na czele.

Do kolejnego spotkania doszło 22 października, kiedy to w Ministerstwie Klimatu i Środowiska spotkali się Minister Michał Kurtyka z Ambasadorem Francji w Polsce Frédéricem Billet. – Obiecujące spotkanie z ministrem Michałem Kurtyką i jego zespołem w sprawie polsko-francuskiego partnerstwa dot. współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej. Pracujemy nad kontynuacją – napisał po spotkaniu na twitterze ambasador Billet.

Dla Programu Polskiej Energetyki Jądrowej francuzi mogą zaproponować zastosowanie reaktora EPR, który został opracowany wspólnie przez EDF, Framatom i niemiecki Siemens, lub modyfikowaną i opracowywaną właśnie wersję EPR2. Reaktory EPR zostały wybudowane dotychczas w Chinach (bloki 1 i 2 w EJ Taishan) a także są budowane w Finlandii (blok 3 w EJ Olkiluoto), Francji (blok 3 w EJ Flamanville) oraz w Wielkiej Brytanii (blok 1 i 2 w EJ Hinkley Point C).


Podziel się z innymi


Komentarze